Hlavní obsah

Polsko uzavřelo s Ukrajinou kontrakt o dodávkách zbraní za 16 miliard

7. 6. 2022, 21:20 – Varšava

Polský premiér Mateusz Morawiecki v úterý informoval, že Varšava uzavřela s Kyjevem jeden z největších kontraktů na dodávky zbraní za posledních třicet let. Podle polských médií jde o prodej více než padesát samohybných houfnic Krab za asi tři miliardy zlotých (16,2 miliardy korun). Vyrábí je zbrojovka Huta Stalowa Wola, kterou v úterý Morawiecki navštívil.

Foto: Wolfgang Rattay, Reuters

Polský premiér Mateusz Morawiecki

Článek

„Už dnes víme, že půjde o velmi důležité zbraně na bitevním poli, pravděpodobně na východě Ukrajiny,“ řekl Morawiecki. Dodal, že část peněz Ukrajina získá od Evropské unie, část zaplatí ze svého rozpočtu.

Polský list Dziennik Gazeta Prawna minulý čtvrtek napsal, že Polsko houfnice na Ukrajinu dodá za několik měsíců až přibližně za rok, jde tedy o běžnou smlouvu o prodeji zbraní.

Zástupci Polska a Ukrajiny smlouvu podepsali v Kyjevě.

Ruský velvyslanec si za polití barvou může sám. Provokoval, řekl Morawiecki

Evropa

Munici zřejmě dodají Američané. Ačkoliv Morawiecki neřekl, jaký typ zbraní Polsko prodává, jeho úřad zveřejnil na Twitteru snímek houfnice Krab s přehledem jejích vlastností.

Její maximální dostřel je 40 kilometrů a může vypálit šestkrát za minutu.

Podle agentury DPA Morawiecki dnes také řekl, že houfnice Krab jsou společně s raketami typu Piorun a útočnými puškami Grot nejvíce poptávanými zbraněmi vyráběnými v Polsku.

Reklama

Výběr článků