Hlavní obsah

Polsko kvůli Rusku svolává Severoatlantickou radu

2. 3. 2014, 8:44 – Varšava
Právo, Pavol Minárik

Polsko, západní soused Ukrajiny, jenž s ní sdílí 535 kilometrů dlouhou hranici, se cítí být ohroženo potenciálním použitím ruských ozbrojených sil na Ukrajině. Požádalo proto Severoatlantickou radu, která je nejvyšším orgánem NATO, o mimořádné a urychlené zasedání. V sobotu v noci to oznámil polský prezident Bronislaw Komorowski.

Foto: Peter Andrews, Reuters

Polský prezident Bronislaw Komorowski

Článek

„Situace je mimořádně závažná, možná dramatická. Proto Polsko na základě článku 4 Washingtonské smlouvy požádalo o naléhavé svolání Severoatlantické rady,“ prohlásil Komorowski po sekání s premiérem Donaldem Tuskem a ministrem zahraničí Radoslawem Sikorským.

Polský prezident zároveň uvedl, že telefonicky hovořil s generálním tajemníkem NATO Andersem Foghem Rasmussenem, který na Twitteru oznámil, že Severoatlantická rada, v níž má každá z 28 členských zemí NATO jednoho delegáta, zasedne v Bruselu v neděli po poledni. Odpoledne se také sejde společná komise NATO-Ukrajina, informovala televize TVN24.

Hrozící ruskou intervenci na Ukrajině v sobotu polská diplomacie odsoudila. „Nepochybně by znamenala ohrožení územní celistvosti Ukrajiny. Dnešní postoj demokratických zemí k vojenskému zásahu Ruska na Krymu rozhodně na dlouhou dobu o mezinárodních vztazích v našem regionu,“ poznamenal premiér Tusk. Ukrajina si podle něj zaslouží „plnou mezinárodní solidaritu a podporu“.

Reklama

Související články

Ukrajinská armáda má bojovou pohotovost

1. 3. 2014, 21:22

Ukrajinská vláda uvedla v sobotu večer do bojové pohotovosti armádu. Učinila tak v reakci na přípravy Ruska k vojenské intervenci na Krymu.

Výběr článků