Hlavní obsah

Obnovme armádní spolupráci kvůli Sýrii, vyzvalo Rusko Američany

11. 9. 2015, 12:34 – Moskva • Aktualizováno 11. 9. 2015, 12:51

Rusko a USA by měly obnovit armádní spolupráci, aby nedošlo k incidentům v Sýrii. V pátek to řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Obě země mají v Sýrii své vojáky a Rusové podle posledních zpráv svou aktivitu zesílili.

Foto: Maxim Shemetov, Reuters

Ministr zahraničních věcí Ruska Sergej Lavrov

Článek

Lavrov podle agentury Reuters prohlásil, že Moskva bude nadále posílat režimu prezidenta Bašára Asada zbraně, aby mu pomohla v boji proti radikálům z Islámského státu, na který ze vzduchu útočí i Američané. [celá zpráva]

Lavrov v té souvislosti vyzval k obnovení spolupráce mezi armádami Ruska a USA, jinak podle něj hrozí „nezamýšlené incidenty”.

Spolupráci pozastavil Pentagon po loňské anexi Krymu Ruskem a vypuknutí konfliktu na Donbasu.

Moskva popírá zprávy z posledních týdnů, že se její vojáci přímo zapojují do akcí na syrském bojišti, tvrdí, že v Sýrii působí jen vojenští poradci. Z Washingtonu nicméně zaznívá, že Američany posilování role ruské armády v Sýrii znepokojuje.

Šéfové diplomacií obou zemí o tom spolu telefonicky mluvili ve středu. Americký ministr zahraničí John Kerry ministru Lavrovovi řekl, že aktivní zapojení Rusů do bojů „by mohlo vést k větším násilnostem a ještě větší destabilizaci Sýrie“, potvrdil mluvčí John Kirby.

Reklama

Související články

Výběr článků