Hlavní obsah

Dcera Putinova mluvčího pracuje v Evropském parlamentu jako stážistka

26. 2. 2019, 16:02 – Brusel

Jelizaveta Peskovová, dcera tiskového mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova, pracuje v Evropském parlamentu a má neomezený přístup k tajným materiálům, napsal v úterý server Rádia Svobodná Evropa (RFE/RL). Jedenadvacetiletá dívka je praktikantkou u francouzského europoslance Aymerica Chaupradeho, který hlasoval pro anexi Krymu, napsal server.

Foto: Profimedia.cz

Jelizaveta Peskovová

Článek

Jméno Peskovové je uvedeno na oficiální webové stránce poslance a Chauprade to serveru sám potvrdil.

„Slečna Peskovová je jistě dcerou významné osobnosti v Ruské federaci, ale jako studentka nemá v rámci svých studií méně práv než jiní mladí lidé, aby v rámci svých studií absolvovali stáž,“ uvedl Chauprade. Dodal, že dívka v současné době v Rusku nepracuje ani pro stát, ani pro soukromý subjekt.

Poslanec prohlásil, že v případě stáže Peskovové byly dodrženy všechny parlamentem předepsané požadavky a postupy. „Její smlouva byla potvrzena Evropským parlamentem a ve všech ohledech je v pořádku,” uvedl.

Tvrdí, že ani z jeho strany nemůže jít o problém. „Podle mého názoru nemůže ani v mém případě nastat konflikt při výkonu mého mandátu poslance Evropského parlamentu,“ napsal Chauprade.

Foto: Profimedia.cz

Aymeric Chauprade

Ten byl do roku 2015 členem krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penové (dnes Národního sdružení). Je členem výboru Evropského parlamentu pro zahraniční věci a podvýboru pro bezpečnost a obranu a je součástí delegace parlamentního výboru EU – Rusko.

Byl jedním z mezinárodních pozorovatelů referenda na Krymu po ruské anexi v březnu 2014. Anexi nazval „oprávněným“ aktem, což bylo v rozporu s postojem Evropské unie. Rezoluce Valného shromáždění OSN podporovaná stovkou zemí označila referendum za neplatné a potvrdila závazek shromáždění vůči územní celistvosti Ukrajiny.

Několik poslanců Evropského parlamentu, na něž se Rádio svobodná Evropa obrátilo, uvedlo, že neví, že by mezi nimi pracoval příbuzný vysoce postaveného ruského úředníka.

Sandra Kalniete, lotyšská europoslankyně z frakce Evropská lidová strana, považuje zaměstnání dcery mluvčího Kremlu za „nedbalost“. „Toto je porušení obecných bezpečnostních pravidel Evropského parlamentu,“ řekla Kalniete.

Foto: Maxim Shemetov, Reuters

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov

Litevský europoslanec Petras Austrevicius nazval postavení Peskovové „velkou hanbou Evropského parlamentu“. „Nemohl jsem uvěřit, že má Kreml svou prodlouženou ruku na srdci Evropské unie,“ řekl.

Dívka má totiž jako asistentka poslance neomezený přístup do budov Evropského parlamentu v Bruselu i ve Štrasburku a může se účastnit všech výborů a dalších schůzí v parlamentu. Má také přístup k intranetu Evropského parlamentu.

Chauprade řekl francouzské zpravodajské agentuře AFP, že Peskovová se nemůže účastnit debat za zavřenými dveřmi ani se nesmí účastnit jednání parlamentního výboru EU – Rusko. Rozhodně podle Chaupradeho nemá přístup k důvěrným dokumentům.

Reklama

Výběr článků