Hlavní obsah

Babiš nesouhlasil se schůzkou V4 s běloruskou opozicí. Nechce prý unáhlený krok

10. 9. 2020, 18:51

Premiér Andrej Babiš (ANO) nesouhlasil s oficiální schůzkou s běloruskou opozicí na pátečním summitu premiérů zemí visegrádské čtyřky v Lublinu, kterou navrhlo Polsko. Na záležitost upozornil Deník N, podle kterého měl návrh i podporu Slovenska.

Foto: Radek Petrášek, ČTK

Předseda české vlády Andrej Babiš

Článek

Babiš pro ČTK uvedl, že velmi podporuje uspořádání svobodných voleb v Bělorusku. Připomněl, že se v srpnu sešel s běloruskou menšinou žijící v České republice, i to, že vláda koncem srpna schválila vytvoření fondu na pomoc Bělorusům, které postihly restrikce režimu prezidenta Alexandra Lukašenka.

„V žádném případě ale nechci udělat unáhlený krok, který nebude v souladu s celoevropským postojem, nabije běloruské propagandě a v konečném důsledku tak zapůsobí kontraproduktivně. Na videokonferenci členů Evropské rady, která se k tomuto tématu konala, jsme se na takovém postoji shodli, stejný názor mají i někteří kolegové z V4 a je to podle mě správné,“ poznamenal Babiš.

Lukašenko rozprášil opozici. Nositelku Nobelovy ceny chrání velvyslanci včetně českého

Podle Deníku N měli připomínku k schůzce i Maďaři.

Na Twitteru na věc upozornil předseda sněmovního evropského výboru Ondřej Benešík (KDU-ČSL). „Pane premiére, žádám vás o odpověď na otázku, zda jste to byl skutečně právě vy, kdo osobně zavetoval návrh hostitelů nadcházejícího summitu V4 na setkání s představiteli běloruské opozice. Jde o vážnou věc! Ocením vaši pravdivou odpověď,“ vyzval premiéra.

„Ostuda pro celé Česko”

Místopředseda ODS Alexandr Vondra považuje Babišův postoj za ostudu pro celou Českou republiku.

„Neexistuje racionální důvod pro to, aby premiér Andrej Babiš v rámci V4 vetoval setkání s běloruskými bojovníky za svobodu. Jediné vysvětlení, které mě napadá, je, že se v něm probudily dávné sympatie ke Statní bezpečnosti, které nyní projevuje ve formě podpory brutálního policejního Lukašenkova režimu. Jeho krok je bohužel ostuda nejen pro něj, ale pro celé Česko,“ uvedl v tiskovém komentáři.

Premiéra na Twitteru kritizovala i šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, nazvala jej zbabělcem.

V Bělorusku už týdny přívrženci opozice protestují proti výsledku prezidentských voleb z 9. srpna, které podle úřadů pošesté vyhrál Lukašenko, tentokráte s více než 80 procenty hlasů. Opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská podle úřadů získala jen deset procent hlasů. Opozice, stejně jako například Evropská unie, považuje tento výsledek hlasování za zfalšovaný.

Babiš také ČTK sdělil, že původně byl páteční summit plánován ve formátu V4 pobaltské státy. „O tento formát jsem se snažil i já už za našeho předsednictví V4, nakonec se však stanovený termín kolegům z Pobaltí bohužel nehodil,“ dodal premiér.

Unijní postih běloruských činitelů zablokoval Kypr

Reklama

Výběr článků