Článek
"V USA nechce nikdo zasáhnout, ale když bude Sýrie nadále dávat životy svých obyvatel všanc, přistoupí se k ní zcela stejně jako k Libyi," řekl Clark. Washington podle něj proti Damašku nezasáhne sám. "Nevěřím, že USA budou jednat samy, pro to v mezinárodním právu neexistuje žádný podklad."
Syrský prezident Bašár Asad jedná proti Chartě OSN, proti deklaraci lidských práv a dopouští se "válečných zločinů", míní Clark. U Mezinárodního trestního soudu v Haagu už byl obžalován libyjský vůdce Muammar Kaddáfí. "Jak dlouho ještě může Asad opovrhovat mezinárodním právem?" dodal bývalý generál.
BEZ KOMENTÁŘE: Na sociální síti se objevily drastické záběry žen zabitých během protestů v SýriiVideo: Reuters
Prodemokratické demonstrace si od března v Sýrii vyžádaly podle ochránců lidských práv přes 850 mrtvých, z nichž zhruba 100 jsou vojáci a policisté. V pátek Asad vyslal vojáky a tanky proti účastníkům pokračujících protivládních protestů v řadě měst. Podle v sobotu upřesněných údajů od syrských opozičních aktivistů bezpečnostní jednotky zastřelily dalších 44 lidí.
Obama varoval před tlakem zvenčí
O neudržitelnosti současného stavu varoval Asada ve svém čtvrtečním projevu též americký prezident Barack Obama. Ačkoliv ani slovem nenaznačil možnou vojenskou intervenci, řekl, že jestli bude Asad pokračovat v dosavadní politice, nadále „bude čelit vnitřní opozici i tlaku zvenčí“. USA tento týden zpřísnily sankce vůči Sýrii a poprvé je zavedly přímo vůči prezidentově osobě.
Obama ve svém projevu také hájil vojenský zásah v Libyi, kde si podle něj Muammar Kaddáfí chtěl udržet moc bez ohledu na to, kolik to bude stát krve. [celá zpráva]