Hlavní obsah

Čína zakázala úředníkům produkty Apple

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Peking zakázal vládním úředníkům využívat k práci mobilní telefony značky Apple, nesmí je ani nosit do kanceláře. Pokračuje tak ve své kampani, jejímž cílem má být snížení závislosti na zahraničních technologiích. Apple by po tomto kroku mohl v Číně výrazně oslabit.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

S informací přišel list The Wall Street Journal (WSJ). Kromě snížení závislosti na zahraničních technologiích je oficiálním cílem Pekingu taky zvýšení kybernetické bezpečnosti a omezení šíření citlivých informací za hranice země.

Apple možná přijde až o pětinu příjmů

Vzhledem k tomu, jak je čínský trh velký, by mohl mít tento krok na zahraniční značky včetně společnosti Apple silný dopad. Apple v oblasti chytrých mobilních telefonů dominuje a Čína je pro něj jeden z největších trhů, dosahuje v ní téměř pětiny svých celkových příjmů.

Čínský vůdce Si Ťin-Pching k těmto omezením přistupuje kvůli zhoršujícím se vztahům se Spojenými státy.

V Číně rostou tajné továrny na čipy, Huawei tak chce obejít sankce

Hardware

Odráží tak podobné zákazy v USA směřující ke společnostem Huawei a TikTok. Obě velmoci se obávají vzájemného úniku dat.

Huawei a TikTok

Poté, co Američané uvedli v roce 2019 na Huawei rozsáhlé sankce, klesly společnosti tržby až o třicet procent. Bývalý americký prezident Donald Trump Huawei zařadil na černou listinu, a znemožnil jí tak nakupovat důležité technologie amerického původu. Argumentoval přitom obavami o národní bezpečnost.

S podobnými potížemi se celosvětově potýká i sociální síť TikTok. V několika zemích už je úplně zakázána, v některých jen omezena.

Varuje před ní i český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). „Obava z možných bezpečnostních hrozeb vyplývá především z množství shromažďovaných dat o uživatelích a způsobu, jakým jsou sbírána, nakládání s nimi a v neposlední řadě také z právního a politického prostředí Čínské lidové republiky, jejímuž právnímu prostředí je podřízena společnost ByteDance, která vyvinula a provozuje sociální platformu TikTok,“ stojí ve vyjádření zveřejněném v březnu.

Jak funguje TikTok

TikTok je nejpopulárnější především mezi mladistvými, kteří jej podle některých statistik používají již častěji než Facebook. Mezi uživateli této čínské sociální sítě nalezneme ale i starší ročníky.

Princip této online služby je velmi jednoduchý, staví na velmi krátkých videích, která se přehrávají postupně za sebou. Je to stejné, jako kdybyste si prohlíželi příspěvky na Facebooku a obrazovka se rolovala sama na další a další posty.

Místo textu ale na TikToku hrají prim videa, krátké nahrávky s délkou od tří do 60 sekund. A právě takto krátká délka je podle všeho receptem na úspěch, neboť v USA dokonce již čínská sociální síť překonala i Snapchat a Instagram.

Nejprve bylo možné nahrávat videa o délce pouze 15 sekund, později bylo umožněno publikovat až tříminutové klipy. Nyní může videoobsah dosahovat délky až deset minut.

Přestože prim hrají stále krátká videa, řada uživatelů je schopna trávit na TikToku i několik hodin denně.

TikTok zakázaly už všechny státy aliance Five Eyes

Software

Výběr článků

Načítám