Hlavní obsah

V syrském civilním letadle jsme našli ruskou munici, tvrdí Turecko

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Damašek/Ankara

Na palubě syrského civilního letadla, které ve středu muselo nuceně přistát v Turecku, byla munice ruské výroby. Prohlásil to ve čtvrtek turecký premiér Recep Tayyip Erdogan. Incident vyvolal další napětí mezi Tureckem na jedné a Sýrií a Ruskem na druhé straně.

Foto: ČTK/AP

Zadržené syrské letadlo v Turecku

Článek

Letadlo na lince Moskva-Damašek přinutily přistát ve středu dvě syrské stíhačky. Turecko mělo podezření, že na palubě byl zakázaný materiál. Ministr zahraničí Ahmet Davutoglu prohlásil ještě v noci, že součástí nákladu byly položky, které nelze legálně přepravovat civilními lety. Turecko jednalo na základě informací rozvědky. [celá zpráva]

Byla tam munice, tvrdí Turci

Erdogan ve čtvrtek řekl, že byla zabavena munice vyrobená ruskou továrnou a že určena byla syrskému ministerstvu obrany. Turecké sdělovací prostředky dosud spekulovaly, že v kontejnerech, které Turecko zabavilo, bylo nebojové vybavení jako vysílačky a antény.

Rusko chce vysvětlení incidentu, při němž prý byly ohroženy životy ruských pasažérů, a Sýrie postup Turecka označila za pirátství. Syrské aerolinie trvají na tom, že letadlo, v němž bylo 35 cestujících a z nich 17 Rusů, nic nelegálního nepřepravovalo. Stroj nakonec přistál v Damašku dnes ve 4:10 SELČ.

Turecké ministerstvo zahraničí oznámilo, že posádka dostala nabídku otočit stroj zpět, ještě když byla nad Černým mořem. Pilot se ale rozhodl pokračovat.

Rusko odložilo plánovanou pondělní návštěvu Turecka prezidenta Vladimira Putina, ale Kreml ujistil, že o odkladu bylo rozhodnuto ještě před incidentem. Putin pojede do Turecka zřejmě 3. prosince. Turecké ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo ruského velvyslance v Ankaře.

V Sýrii umírají další lidé

Syrské boje si ve středu vyžádaly životy 198 osob. Ve čtvrtek se znovu bojuje o strategické město Maarat an-Numán, ležící mezi Damaškem a Halabem. Opozice ho sice v úterý dobyla, ale armáda se je snaží získat zpět, protože město leží na trase, po níž Damašek posílá posily jednotkám na severu.

Vojsko město bombarduje, opoziční bojovníci proti těžké technice nasadili protitankovou munici. Podle reportéra agentury AFP mají v rukou pětikilometrový úsek dálnice v oblasti Maarat an-Numánu. Na hranici s Libanonem ozbrojenci označení ve státní televizi za teroristy napadli autobus se syrskými dělníky. Osm z nich zabili a dalších osm zranili.

Sýrie přestala brát tureckou elektřinu, už nemá čím

Turecký ministr energetiky Taner Yildiz ve čtvrtek sdělil novinářům, že Sýrie přestala před týdnem odebírat z Turecka elektřinu. Syrská rozvodná síť je údajně boji natolik poškozená, že ji nelze pro rozvod elektřiny používat. Yildiz řekl, že Turecko je připraveno obnovit dodávky okamžitě, jakmile o to Sýrie požádá.

O diplomatické řešení syrské krize se pokouší zvláštní zmocněnec OSN Lachdar Brahímí. Ve čtvrtek jednal v Džiddě, kde je nyní saúdskoarabský král Abdalláh a další představitelé Rijádu. Brahímí bude podle jeho mluvčího pokračovat v cestě po regionu do Káhiry a pak by měl dojet do Damašku. Brahímí tam byl už v září, ale zatím nepřišel s novým návrhem na řešení krize. Generální tajemník Pan Ki-mun tento týden řekl, že se Brahímí bude snažit přimět Sýrii k vyhlášení jednostranného příměří, k němuž se připojí také opozice. Damašek to okamžitě zamítl.

Reklama

Související témata:

Související články

USA čekají v Sýrii válku všech proti všem

Velení americké armády v tichosti vyslalo do Jordánska více než 150 vojenských specialistů. Pomáhají tam hlavně s organizací pomoci syrským uprchlíkům, ale...

Výběr článků

Načítám