Hlavní obsah

V Sýrii přituhuje. Američané podle médií zabili stovky ruských bojovníků

14. 2. 2018, 11:24 – Damašek

Při sérii útoků Američany vedené koalice v provincii Dajr az-Zaur na východě Sýrie podle některých amerických i ruských médií minulý týden zahynuly desítky až stovky ruských žoldáků. Původní informace přitom hovořily pouze o čtyřech mrtvých Rusech. Moskva informaci popírá s tím, že jde o „klasickou dezinformaci”.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Letecký útok na ruský tank v SýriiVideo: Reuters

 
Článek

Americké ministerstvo obrany potvrdilo, že v syrské provincii Dajr az-Zaur bohaté na ropu minulou středu síly USA útočily. Letecký úder byl podle vyjádření Pentagonu proveden v zájmu obrany amerických sil v oblasti a Rusové o něm byli zpraveni.

Do ofenzívy se zapojily strategické bombardéry B-52, letouny palebné podpory Lockheed AC-130, víceúčelové bojové letouny F-15E Strike Eagle, helikoptéry Apache a bezpilotní stroje Reaper. Podle serveru NPR ale bylo americké velení po celou dobu v kontaktu s Rusy a Moskva všechny své jednotky stáhla. Případné ruské oběti jsou tak z řad žoldnéřů, alespoň podle vysvětlení Rusů.

Foto: Profimedia.cz

Lockheed AC-130

Rusové tam nebyli, tvrdí Washington i Kreml

Pentagon v úterním prohlášení uvedl, že v kritické oblasti bojů v době spojeneckého útoku žádní ruští vojáci nebyli. Podobně se vyslovilo i ruské ministerstvo obrany.

Foto: Profimedia.cz

Exploze min v syrské provincii Dajr az-Zaur.

Uralský regionální server Znak ale napsal, že v Sýrii minulou středu zemřelo 217 členů takzvané Vagnerovy armády, ruské privátní bojové skupiny čítající několik stovek žoldnéřů.

Kremelské zdroje v této souvislosti oznámily, že o incidentu není ruskému vedení nic známo, protože o činnosti soukromých vojenských skupin nemá informace. Ruský parlament nicméně celou věc prošetřuje. Už několikrát v ruském parlamentu zazněly výzvy, aby činnost ruských soukromých armád reguloval zákon.

Scénář, kterého se všichni báli

Agentura AP v této souvislosti napsala, že se již možná naplňuje scénář, jehož se mnozí obávali; americké síly reagující na provokace v Sýrii zabíjejí ruské vojáky nebo žoldnéře.

„Ať už jde o náhodu, nebo záměr, takové incidenty mohou Washington a Moskvu zatáhnout do situace, které se úzkostlivě snažily vyhnout i v těch nejtemnějších chvílích vzájemných vztahů – jejich bojové síly se dostanou do vzájemné konfrontace,” uvedla agentura.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků