Hlavní obsah

Syrští povstalci dobyli město Busrá plné památek UNESCO

25. 3. 2015, 19:19 – Damašek

Syrští povstalci ve středu po několikadenních bojích s vládními vojsky věrnými prezidentovi Bašárovi Asadovi dobyli jihosyrské město Busrá aš-Šám. Informovala o tom syrská exilová organizace SOHR, která situaci v zemi dlouhodobě monitoruje z Londýna. Město známé také pod jménem Bosra je od roku 1980 na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Foto: Profimedia.cz

Římané ve městě Busrá ve 2. stol. n. l. vybudovali divadlo s 15 tisíci sedadly

Článek

Podle SOHR padlo během čtyř dní těžkých bojů o město přinejmenším 21 povstalců. Počet obětí na straně vládních jednotek není znám, uvádí agentura Reuters. Syrská armáda zahájila na počátku února ofenzivu proti povstalcům ve snaze vytlačit je z jihozápadu země. Město Busrá je vzhledem k blízkosti k hlavnímu městu Damašku i k izraelské a jordánské hranici strategicky důležité. Dosud byla Bosra považována za baštu Asadových příznivců v provincii Dará.

Protivládním povstalcům na jihu země se dostává pomoci ze zahraničí, především přes Jordánsko. Na jihu Sýrie působí také radikálové z libanonského šíitského hnutí Hizballáh a z fronty An-Nusra, odnože teroristické organizace Al-Káida. Zatímco Al-Káida stejně jako prodemokratičtí povstalci usiluje o svržení režimu prezidenta Bašára Asada, Hizballáh bojuje na jeho straně.

Foto: Profimedia.cz

Pozůstatky římských lázní z 3. stol. n. l. v syrském městě Busrá

Město nedaleko jordánské hranice v nejjižnější části Sýrie se pyšní památkami z dob antického Říma, raně křesťanskými zříceninami i několika vzácnými mešitami. Nejcennější je pravděpodobně římské divadlo s místem pro 15 000 diváků. Busrá byla od 2. století n. l. metropolí římské provincie Arabia.

Podle mluvčího povstalců současné boje památky nijak nepoškodily. Archeologická naleziště se prý nicméně v předchozích dvou letech stala několikrát cílem rabování nejrůznějších ozbrojených skupin.

Foto: Profimedia.cz

Vodní nádrž v syrském městě Busrá vybudovaná Římany, s rozměry 120 krát 150 metrů jedna z největších na Blízkém východě

Už od úterý čelí vládní vojsko na severozápadě Sýrie ofenzivě islamistických sil, včetně fronty An-Nusra a organizace Islámský stát, jejímž cílem je dobýt město Idlib, které dosud kontroluje ústřední vláda.

Syrská občanská válka si za více než čtyři roky trvání vyžádala životy už přinejmenším 220 000 lidí. Své domovy v Sýrii musely opustit miliony lidí, značná část žije v uprchlických táborech v sousedních zemích, Libanonu, Jordánsku, Iráku a Turecku.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků