Hlavní obsah

Írán získá další 2,8 miliardy dolarů ze zmrazených peněz za ropu

19. 7. 2014, 6:58

Írán během příštích čtyř měsíců získá přístup k dalším 2,8 miliardy dolarů ze zmrazených peněz za ropu. Výměnou za to Teherán slíbil, že za stejnou dobu zneutralizuje všechny své zásoby uranu obohaceného na 20 procent. Uvedl to v sobotu podle agentury Reuters americký ministr zahraničí John Kerry.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Íránská jaderná zařízení

Článek

Zástupci Íránu a šesti velmocí se v pátek ve Vídni dohodli, že kvůli přetrvávajícím rozporům prodlouží jednání o sporném jaderném programu Teheránu o čtyři měsíce až do 24. listopadu. Cílem rozhovorů je trvalá dohoda o omezení íránského jaderného programu výměnou za postupné zrušení sankcí.

"Existují stále významné rozpory ohledně klíčových otázek a jejich řešení vyžaduje více času a úsilí," konstatovali šéfka diplomacie Evropské unie Catherine Ashtonová a íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf ve společném prohlášení.

Podle amerického ministra zahraničí Kerryho se Írán v příštích čtyřech měsících pokračujících rozhovorů dočká uvolnění dalších 2,8 miliardy dolarů ze zablokovaných kont. Většina zmrazených peněz za ropu ale zůstane pro Írán během prodloužených jednání se šesti velmocemi nedostupná, dodal Kerry.

Úlevy v sankcích

Na oplátku za uvolněné prostředky Írán souhlasil, že bude pokračovat v neutralizaci svých nejcitlivějších zásob uranu. Jde o uran obohacený na 20 procent, který bude Teherán přeměňovat na palivo pro výzkumný reaktor v Teheránu, jenž se používá k výrobě lékařských izotopů. Obohacený uran se využívá k produkci jaderné energie, ale lze ho upotřebit také k výrobě atomové bomby. Írán ovšem tvrdí, že jeho program slouží pouze k mírovým účelům.

Loni v listopadu se v Ženevě podařilo na základě předběžné dohody přimět Teherán k částečným ústupkům ohledně zastavení některých nukleárních aktivit, což umožnilo zmírnit protiíránské sankce. Úlevy v sankcích, které platily od listopadu 2013, budou ponechány i po dobu dalších čtyř měsíců prodloužených jednání, sdělil Kerry. Současně ale zdůraznil, že Spojené státy "budou nadále tvrdě vymáhat dodržování těch protiíránských sankcí, které zůstávají v platnosti".

"Máme příležitost dosáhnout trvalého diplomatického řešení, které uzavře jednu z nejpalčivějších otázek národní bezpečnosti současnosti," podotkl k íránským rozhovorům Bílý dům. "Přijmeme pouze komplexní řešení, které splní americké cíle," dodal.

Reklama

Výběr článků