Článek
Schůzka bude na úrovni náměstků ministrů, napsala agentura Reuters.
Podle pondělního íránského sdělení se rozhovorů zúčastní náměstek ministra zahraničí pro politické záležitosti Madžíd Tacht Ravanči a další náměstek pro právní a mezinárodní záležitosti Kazem Gharibabadi.
Dohoda o íránském jaderném programu JCPOA z roku 2015 umožňuje tento mechanismus automatického spuštění sankcí uplatnit. E3 by to mohla udělat po 3. září, ale do 18. října, kdy mechanismus JCPOA vyprší.
Když mluvčí ministerstva zahraničí Esmail Baghaei avizoval schůzku, řekl rovněž (podle agentury Tasnim, na kterou se odvolal Institut pro studium války), že Írán jednání s USA neplánuje.
Dodal, že se už v úterý uskuteční schůzka s ruskými a čínskými představiteli zřejmě právě kvůli možnosti spuštění mechanismu návratu sankcí. Obě země jsou stálými členy Rady bezpečnosti OSN s právem veta a mohly by v záležitosti intervenovat.
Rusko, Čína, Británie, Francie a Německo jsou spolu s Íránem stále signatáři dohody JCPOA, kterou USA v roce 2018 jednostranně vypověděly. Írán pak postupně začal porušovat její nařízení.
Íránský ministr obrany Aziz Násir Zadeh se už v pondělí sešel v Moskvě s ruským protějškem Andrejem Bělousovem. Jednali o rozšíření vojenské spolupráce. Zadeh byl také přítomen schůzce poradce íránského ajatolláha Chameneího Aliho Laridžáního s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
Zadeh má též na starosti pořizování výzbroje a nákupy a prodeje zbraní. Írán požaduje od Ruska dodání moderních systémů protivzdušné obrany S-400 a bojových letounů Su-35. Nyní je to ještě aktuálnější, protože Izrael zničil podle svého vyjádření ve válce s Íránem čtyři systémy S-300. Írán tvrdí, že už je nahradil, ale není jasné jak, zřejmě z domácích zdrojů.