Článek
Oddělení federálních programů od Trumpova listopadového znovuzvolení dobrovolně opustilo 69 z přibližně 110 advokátů, informuje s odkazem na personální seznamy ministerstva agentura Reuters. Její reportéři pak byli schopni ověřit odchod všech těchto advokátů až na čtyři.
Bývalí členové oddělení a další osoby obeznámené s jejich odchody reportérům sdělili, že řadu zaměstnanců ministerstva obhajoba proti návalu žalob, který se na Trumpovu administrativu snesl, vyčerpala a demoralizovala. „Mnoho těchto lidí šlo pracovat do Federálních programů, aby hájili náš ústavní systém. Jak by se mohli účastnit projektu na jeho zničení?“ řekl jeden z advokátů, který oddělení po Trumpově návratu do Oválné pracovny opustil.
Trumpovi kritici jeho administrativu dlouhodobě obviňují, že svým agresivním užíváním exekutivní moci bagatelizuje zákon. Obzvlášť přitom poukazují na její snahu pomstít se údajným politickým nepřátelům amerického prezidenta a rušení federálních agentur zřízených Kongresem.
Trumpův tým tvrdí, že jeho kroky spadají do pravomocí prezidenta, a již získal několik předběžných úspěchů u Nejvyššího soudu, který mu dal za pravdu. „Jakýkoliv svatouškovský kariérní byrokrat, který vyjadřuje falešné rozzuření z opatření prezidenta, zatímco v klidu přihlížel, jak si předešlá administrativa z úřadů dělala zbraň, nemá pro svou kritiku žádné opodstatnění,“ vyjádřil se ke kritice na adresu současné administrativy mluvčí Bílého domu Harrison Fields.
Sedm advokátů ale reportérům Reuters otevřeně potvrdilo, že je kromě velkého pracovního vytížení k odchodu přimělo i to, že museli hájit opatření, která podle nich nebyla právně opodstatněná. Někteří advokáti se údajně báli i toho, že budou muset před soudem lhát, čímž by porušili etická pravidla a vystavili se profesním sankcím.
Mluvčí ministerstva spravedlnosti při dotazu na odchody advokátů pouze pochválil celé oddělení za boj proti „bezprecedentnímu množství žalob“ proti Trumpově agendě. „Ministerstvo porazilo mnoho těchto žalob až u Nejvyššího soudu a bude dál bránit prezidentovu agendu udržet Američany v bezpečí,“ uvedl mluvčí.
Abnormální odliv
Částečný odliv zaměstnanců Oddělení federálních programů a nábor nového personálu s příchodem nové administrativy je běžný, ale zdroje Reuters zdůrazňují, že současná vlna odchodů je abnormálně velká. Pro předchozí administrativy neexistují porovnatelná data, ale bývalí advokáti oddělení a další dva zdroje obeznámené se situací v něm uvedli, že počet odchodů od znovuzvolení Trumpa vysoce převyšuje počet advokátů, kteří z oddělení odešli za Bidena nebo Trumpova prvního funkčního období.
Oddělení opustilo i nejméně deset z jeho 23 vedoucích, což jsou zkušení advokáti, kteří federální vládě vždy sloužili nehledě na to, kdo zrovna seděl v Bílém domě. Navíc se jedná o čistě dobrovolné odchody, protože toto oddělení je pro Trumpovu agendu klíčové. Nedotkly se ho tedy vyhazovy, které postihly oddělení zabývající se národní bezpečností a korupcí, nebo veřejná výzva k odchodům, která byla udělena divizi pro lidská práva.
Ministerstvo se proto naopak snaží personál oddělení rychle doplnit. Více než tucet advokátů do něj bylo převeleno z jiných oddělení a dostalo též výjimku z plošného zákazu nabírat nové zaměstnance. Současné vedení ministerstva také do Oddělení federálních programů přivedlo patnáct vlastních politických nominantů, což je nezvykle vysoké číslo. Často jde o advokáty, kteří v minulosti hájili konzervativce a vyznačují se ochotou testovat limity právnosti.
Problémy s nedostatkem personálu má ovšem oddělení stále. „Nikdy jsme neviděli, že by administrativa posouvala limity tak rychle, tak agresivně a napříč tak rozsáhlou škálou vládních opatření a programů. Požadavky se zvyšují ve stejné době, kdy počty právníků, kteří tam mají tyto případy hájit, dramaticky řídnou,“ řekl Peter Keisler, který za republikánského prezidenta George W. Bushe vedl civilní divizi ministerstva spravedlnosti.
Horší než v Trumpově prvním funkčním období
Čtyři z advokátů vyzpovídaných Reuters přiznali, že část advokátů odešla čistě kvůli politickému nesouhlasu s Trumpem, ale zdůraznili, že v mnoha případech šlo o lidi, kteří už pod ním čtyři roky sloužili a brali svou pozici tak, že mají povinnost hájit vládu nehledě na to, která strana je u moci.
Ty ovšem Trump po svém návratu do funkce postavil do pozice, kdy museli hájit jeho snahy rušit federální agentury a brát jim financování, kterými podle nich buď porušil ústavu, nebo je prováděl, aniž by následoval obhajitelnější procesy. Advokáti pak také často museli jít k soudu, aniž by jim Bílý dům řádně poskytl informace o opatřeních, která tam měli hájit.
Do toho všem zaměstnancům ministerstva v únoru přišlo memorandum od nové ministryně Pam Bondiové, která jim pohrozila disciplinárním postihem, pokud nebudou Trumpovu agendu prosazovat dostatečně rázně. Kariérní advokáty memorandum doslovně varovalo, že nesmějí „osobními politickými názory nebo posudky nahradit ty, kteří uspěli ve volbách“.
Advokáti se proto obávali, že po nich vedení chce, aby u soudu porušovali etická pravidla, pokud to bude v zájmu vlády. Pokud by pak takové případy odmítli, riskovali by, že dostanou vyhazov. Tyto obavy byly zřejmě potvrzeny, když vedení vyhodilo bývalého šéfa Úřadu imigrační litigace (soudního řízení) Ereze Reuveniho, kterého obvinilo, že administrativu dostatečně nehájil v případě Kilmara Abrega omylem deportovaného do Salvadoru.
Reuveni jako whistleblower podal stížnost, která byla zveřejněna minulý měsíc, v níž uvedl, že na něj představitelé administrativy tlačili, aby před soudem vznášel neopodstatněné právní argumenty a prosazoval pokřivené interpretace rozsudků tří jiných imigračních případů. Ministerstvo jeho obvinění popírá a tvrdí, že je Reuveni prostě nespokojený kvůli propuštění.
Některé ze zdrojů uvedly též, že kariérní advokáti nechtěli hájit Trumpovy exekutivní příkazy zaměřené na právní firmy. Bondiová na všechny čtyři tyto případy nakonec nasadila svého dlouholetého spojence, který před soudem tvrdil, že se jedná o zákonné využití prezidentské moci. Soudce ale všechna tato rozhodnutí zavrhl, protože podle něj porušovala ústavu.