Článek
EU je například blízko dotažení dohody s Indií. Tu by ráda uzavřela do konce roku. „Musíme prozkoumat, jak daleko se můžeme dostat s dalšími zeměmi v Tichomoří,“ uvedla místopředsedkyně Evropské komise Teresa Riberaová pro Bloomberg.
Agentura zároveň s odkazem na nejmenované zdroje blízké unijním vyjednáváním uvedla, že EU se snaží prohlubovat své kontakty s Kanadou a Japonskem.
Unie minulý týden také oznámila, že po deseti letech vyjednávání dosáhla obchodní dohody s Indonésií. Její konečné znění by mělo být hotové do září a EU by díky tomu mohla získat mimo jiné některé kritické suroviny nezbytné pro průmysl.
„V našich obchodních vztazích je mnoho nevyužitého potenciálu, a proto tato dohoda přichází ve správný čas, protože otevře nové trhy,“ prohlásila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Evropa se po nových trzích poohlíží ve chvíli, kdy jí hrozí výrazně komplikovanější obchodování s USA.
Americký prezident Donald Trump jí pohrozil zavedením 30procentních cel na dovoz veškerého zboží, pokud do začátku srpna neuzavře se Spojenými státy obchodní dohodu.
Američané zároveň už na jaře začali uplatňovat cla na dovoz automobilů a automobilových dílů ve výši 25 procent a 50procentní tarify na ocel a hliník.
EU v neděli odložila platnost prvního balíku svých odvetných cel do 1. srpna. Von der Leyenová ale zároveň dodala, že komise připravuje protiopatření pro případ, že USA cla skutečně zavedou.
„Nyní je čas na jednání, ale zároveň jsme připraveni na všechny scénáře,“ dodala šéfka Evropské komise.