Hlavní obsah

Trump zabránil zveřejnění demokratického memoranda o vyšetřování FBI

10. 2. 2018, 6:49 – Washington

Americký prezident Donald Trump v noci na sobotu zablokoval zveřejnění memoranda demokratických kongresmanů napadajícího republikánskou kritiku vyšetřovacích postupů Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) při objasňování údajného ruského vlivu na předloňské prezidentské volby v USA. Bílý dům Trumpovo rozhodnutí zdůvodnil obavami o národní bezpečnost, uvedly agentury Reuters a AP.

Foto: Manuel Balce Ceneta, ČTK/AP

Americký prezident Donald Trump

Článek

Právní poradce Bílého domu Don McGahn uvedl, že Trump se proti odtajnění memoranda postavil, neboť dokument obsahuje řadu „tajných a mimořádně citlivých pasáží”. Dodal, že prezident je v zájmu transparentnosti stále „nakloněn” zveřejnění memoranda, pokud budou provedeny nutné úpravy. Zároveň vyzval demokratické zákonodárce, aby ve spolupráci s ministerstvem spravedlnosti upravili memorandum.

Výbor Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb přitom již v pondělí zveřejnění stanoviska demokratů jednohlasně schválil. [celá zpráva]

Trumpovo rozhodnutí vyvolá další konflikt mezi Bílým domem a Trumpovými republikánskými stoupenci v Kongresu na jedné straně a demokraty a kontrolními a bezpečnostními složkami na straně druhé. Odtajnění republikánské zprávy Trump začátkem února schválil i přes silné námitky ze strany FBI.

Nejnovější Trumpův krok vyvolal mezi demokraty pobouření. „Prezidentův dvojí metr v přístupu k transparentnosti je děsivý,” prohlásil vůdce demokratické menšiny v Senátu Chuck Schumer, „milióny Američanů si nyní kladou jednoduchou otázku: co skrývá?”

Vůdkyně demokratů ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiová označila Trumpův krok za „součást nebezpečných a zoufalých zastíracích manévrů ze strany prezidenta” a demokratická senátorka Dianne Feinsteinová za „nejhorší pokrytectví”.

Republikánské memorandum kritizují demokraté i FBI

Opoziční demokraté se k vydání vlastního memoranda rozhodli proto, že nesouhlasili s republikánským výkladem vyšetřování a označili jej za ostudnou snahu zdiskreditovat celé vyšetřování ruské kauzy. Republikáni v takzvaném Nunesově memorandu, původně neveřejném dokumentu sestaveném šéfem sněmovního výboru pro tajné služby Devinem Nunesem a publikovaným se souhlasem Bílého domu, obvinili FBI z překročení pravomocí při pátrání po ruském vlivu na prezidentské volby v USA. Především ale tvrdí, že FBI byla a je proti Trumpovi dopředu zaujatá, a že využila informace od člověka, jenž byl v tvrdém předvolebním boji původně placen demokraty. [celá zpráva]

Někdejší ředitel FBI James Comey prohlásil, že republikánská zpráva je nečestná a zavádějící, za své podřízené se postavil také Comeyho nástupce Christopher Wray. Trump naopak krok republikánů ocenil a konstatoval, že dokument ho plně očistil. FBI pak vydala prohlášení, v němž se mluví o „hlubokých obavách vyvolaných opomenutím faktů, což má zásadní dopad na přesnost memoranda”. [celá zpráva]

Reklama

Výběr článků