Hlavní obsah

Trump šíří, že povalený 75letý demonstrant byl provokatér Antify

9. 6. 2020, 19:41 – Washington

Americký prezident Donald Trump napsal v úterý na Twitteru, že 75letý demonstrant, kterého minulý čtvrtek povalili policisté při demonstraci v Buffalu, mohl být provokatér z hnutí Antifa. Jeho prohlášení pravděpodobně vychází z reportáže krajně pravicového kanálu One America News Network (OANN).

Foto: Jamie Quinn, Reuters

Povalený 75letý Martin Gugino krvácel z hlavy

Článek

„Demonstrant v Buffalu, kterého povalila policie, mohl být provokatérem Antify. Pětasedmdesátiletého Martina Guginoa odstrčili poté, co zřejmě skenoval policejní komunikaci, aby mohl vyřadit jejich zařízení,” uvedl prezident o incidentu z minulého týdne a odkázal na reportáž OANN, na kterou se díval.

„Dopadl tvrději, než by odpovídalo tomu, jak do něj strčili,“ dodal Trump a zaspekuloval: „Mohlo to být narafičené?”

Server Axios uvedl, že spekulace o narafičené provokaci vznikla na krajně pravicovém blogu Conservative Treehouse a následně se objevila na ultrapravicovém kanálu OANN. Novinář Kristian Rouz, který píše rovněž pro ruský server Sputnik, v reportáži tvrdí, že se Gugino snažil skenovat policejní komunikaci.

Foto: Jamie Quinn, Reuters

Povalený 75letý demonstrant Martin Gugino krvácel, policisté mu hned nepomohli.

Listu The Guardian k potenciálnímu zdroji tohoto tvrzení uvedl, že Rouz nedávno natočil reportáž, podle níž je pandemie covidu-19 „globalistickým spiknutím s cílem ustavit rozsáhlou kontrolu obyvatelstva”, které financuje americký miliardář George Soros.

Na videu natočeném jiným demonstrantem je vidět Gugino, jak přichází k policistům a v ruce drží blíže neurčené elektronické zařízení. Policisté jej následně povalí na zem, Gugino po pádu na záda zůstane ležet a z hlavy mu začne vytékat krev na chodník.

Kvůli incidentu čelí dva zasahující policisté - 39letý Aaron Rogalsi a o sedm let mladší Robert McCabe - obvinění z ublížení na zdraví a byli postaveni mimo službu. Sraženému muži nepomohli, i když viditelně krvácel z hlavy.

Oba se podle sdělení prokuratury necítí vinni.

Policista při protestech za Floyda srazil seniora, ten už nevstal

Amerika

Amerika sevřená protesty

Ve Spojených státech vypukly ke konci května mohutné protesty po úmrtí černocha George Floyda, který zemřel po tvrdém zásahu bělošského policisty. Na mnoha místech se demonstrace vyhrotily do násilných potyček s policií, žhářství a rabování.

Trump krátce nato prohlásil, že za nepokoji stojí krajně levicová organizace Antifa (antifašistická akce) a uvedl, že ji federální vláda zařadí na seznam teroristických organizací.

Řada pozorovatelů však upozorňuje, že vláda pro toto tvrzení nepředložila žádné důkazy. Antifa je navíc decentralizovaným a různorodým hnutím, které nemá jednotnou organizační strukturu a vedení. Americké zákony také administrativě nedovolují označit za teroristickou žádnou vnitrostátní organizaci.

Odchází celá policejní jednotka. Zastala se kolegů, kteří v Buffalu srazili seniora

Amerika

Na internetu se v posledních dvou týdnech objevily stovky videí, jež dokumentují velice tvrdé zákroky policistů i proti pokojným účastníkům manifestací. Mezi protestujícími přitom v posledních dnech začínají sílit hlasy po snížení rozpočtu policejních sborů a přesměrování financí na preventivní programy, výchovu mládeže, služby pro psychicky nemocné či na protidrogovou léčbu.

Trump požaduje právo a pořádek 

Trump se naopak sám postavil do role muže zákona a pořádku. Odmítá snižování policejních rozpočtů a prezentuje je jako požadavek radikálů s cílem rozvrátit veřejný pořádek.

Minneapolis chce po smrti Floyda zrušit městskou policii

Amerika

„Zákon a pořádek, nebrat policii finance a nerušit ji. Radikálně levicoví demokraté se zbláznili,” napsal v pondělí na sociální síti Twitter prezident, poté, co se v Minneapolisu většina v radě města vyslovila pro rozpuštění policejního sboru.

Reklama

Výběr článků