Hlavní obsah

Nejvyšší soud v USA na poslední chvíli odložil popravu Texasana Ramireze

9. 9. 2021, 8:36 – Washington

Americký nejvyšší soud na poslední chvíli zablokoval popravu Johna Henryho Ramireze odsouzeného za loupežnou vraždu spáchanou v roce 2004. Ramirez vyžadoval, aby se ho během vstříknutí smrtelné injekce mohl dotýkat jeho pastor. Texaské zákony sice umožňují přítomnost duchovního v místnosti, kde se vykonává poprava, ale musí sedět stranou a nesmí mluvit.

Foto: ČTK/AP

K smrti odsouzený John Henry Ramirez

Článek

Nejvyšší soud popravu zablokoval jen tři hodiny před jejím termínem. Ramirez už čekal v cele poblíž popravčí místnosti ve věznici v Huntsvillu.

Byl odsouzen za ubodání šestačtyřicetiletého Pabla Castra, který pracoval v obchodě v texaském městě Corpus Christi a který měl po útoku po těle 29 ran.

Ramirez se tehdy po třídenním drogovém řádění spolu s dvěma ženami snažil získat další peníze. Přepadení jim vyneslo 1,25 dolaru (27 korun). Ramirezovi se podařilo utéct do Mexika, ale po třech a půl letech byl zatčen.

V Somálsku popravili 21 příslušníků hnutí Šabáb

Svět

Ramirezovu první žádost o přítomnost pastora v popravčí cele už zamítl odvolací soud nižší instance.

„Texaské ministerstvo spravedlnosti má jednoznačný zájem na zachování řádného, bezpečného a efektivního procesu provádění neodvolatelného postupu,” uvedl minulý týden okresní soudce Davin Hittner.

Jeho právník Seth Kretzer se ale domnívá, že texaský soud zamítnutím práva na blízkou přítomnost pastora v cele a pronášení hlasitých modliteb při popravě upírá trestanci jeho duchovní práva.

„Upírat náboženský rituál v tak vzácnou chvíli, kdy někdo odchází z tohoto světa do dalšího, je projev nepřátelství vůči náboženskému vyznání,” uvedl Kretzer.

Nejvyšší soud detaily Ramirezova případu projedná v říjnu nebo v listopadu, napsala agentura AP.

Zákaz potratů v Texasu platí, Nejvyšší soud USA ho odmítl zrušit

Amerika

Prokurátor Mark Skurka, který se účastnil procesu s Ramirezem, řekl, že by vězeň měl mít právo na svého duchovního poradce ve chvíli popravy, ale při zachování bezpečnosti.

„Za Pabla Castra se nikdo nemodlil, když ho ten chlap devětadvacetkrát bodl. Nedostalo se mu laskavosti v podobě přítomnosti duchovního,” řekl Skurka.

Castro měl devět dětí. Spolu s Ramirezem byly za přepadení odsouzeny i obě ženy, ale k nižším trestům a jsou stále za mřížemi.

Spor o roli duchovních

Ramirezův případ není jediný v Texasu ani v dalších amerických státech, kdy se vězni domáhají přítomnosti duchovního při popravě. Z podobných důvodů Nejvyšší soud pozastavil v Texasu za poslední dva roky už celkem tři popravy.

Texas v dubnu zrušil dvouletý zákaz přítomnosti duchovních v cele smrti. Do roku 2019 mohli být při popravě státem zaměstnáváni kněží, nyní to mohou být duchovní, které si vězeň vybere.

Soud couvl. Neočkovaná Američanka může vídat syna

Amerika

Není ale povolen fyzický kontakt mezi nimi ani hlasité modlení. Podle úřadů je kontakt bezpečnostním ohrožením a hlasitá modlitba rušícím prvkem, který může vnést chaos do popravy.

Většinou při popravě mluví jen odsouzený, který může pronést poslední slova, a pak lékař, jenž oznámí přesný čas smrti.

Reklama

Výběr článků