Článek
Bleskové záplavy z noci na 4. července si v Texasu vyžádaly nejméně 135 obětí a celkem 160 lidí bylo původně pohřešováno. I proto na žádost tamní Národní gardy dorazilo na místo v okolí nejvíce postiženého města Kerrville 16 členů USAR týmu (Urban Search and Rescue), který je sestaven a vycvičen na vyhledávání obětí nebo lidí v oblastech zasažených přírodními katastrofami typu zemětřesení nebo právě povodní.
Přivezli s sebou i čtyři psy vycvičené na hledání těl. Právě ti hráli při pátrání po obětech texaských povodní hlavní roli. Prozkoumávali spolu s hasiči velmi těžký terén po obou březích řeky Guadalupe, často museli pátrat přímo ve vodě. Nad nimi bděly drony, které pak podle Studničky pomáhaly blíže upřesnit místa možných nálezů a šetřily psům síly.
„Poslední dny jsme absolvovali poměrně dlouhé pochody podél řeky, prohledávali jsme ve dvou týmech každý zhruba deset kilometrů břehů denně. Procházeli jsme teď znovu tu oblast, zda v ní někdo nezůstal. Žádné nové nálezy se ale nepotvrdily, teď už nacházíme jen hodně uhynulých zvířat,“ přiblížil Studnička.
O uplynulém víkendu agentura AP informovala o tom, že se počet pohřešovaných rapidně snížil na pouhé tři lidi. I proto už čeští hasiči svou aktivní účast v Texasu původně plánovanou na týden pondělním pátráním uzavřeli. „V úterý bude mise ukončena a odletíme zpět do Česka, všichni v pořádku, bez zranění,“ řekl Studnička.
Českým specialistům se podařilo pomocí psů označit čtyři místa, kde s velkou pravděpodobností ležela těla obětí povodní. O jejich vyzvednutí už se ale starají místní záchranáři a členové Národní gardy.
„My se pak ani nedozvíme a nemáme tedy potvrzeno, jestli ty osoby na námi označených místech skutečně našli. Ve čtyřech případech byla pravděpodobnost vysoká,“ podotkl Studnička, který se na misi v USA staral o dokumentování práce svých kolegů a psů.
Večeře s krajany z Texasu
Doplnil, že i přesto, že čeští hasiči dostali fakticky za úkol už jen pátrat po obětech povodní, jejich práci a nasazení si pochvalovaly jak místní úřady a kolegové ze záchranných složek, tak i lidé žijící v Texasu. A to včetně komunity českých imigrantů a jejich potomků.
Ti dokonce hasičům z vděčnosti upekli české koláče a připravili svou verzi jídla vepřo, knedlo, zelo - místo vepřového s klobásami. Pochutiny s českým nádechem pak nechali hasičům dovézt na jejich základnu. V sobotu pak osobně dorazila zhruba desetičlenná delegace českých krajanů, která je pozvala na večeři do steakhousu.
„Byl to velmi příjemný, až dojemný večer s krajany. Oni byli hrdí na to, že jsme tady, a překvapilo nás, jak obrovsky dobře jsme tady přijímáni. Předali nám texaskou vlajku a další pozornosti,“ poznamenal Studnička.