Článek
Jak to v Texasu po tragické bleskové povodni vypadá?
Rozsah povodně, její bleskovosti, hlavně i výškou vody, kde na některých místech vystoupla až na 11 metrů oproti normálu, byl opravdu devastující. Vidíme tady kolem sebe obrovské množství trosek, naplavenin, přírodního materiálu, samozřejmě i zbytky budov, osobního vybavení. A to jsou všechno věci, kterými musíme projít a prohledat je. Řádově je to 100 až 150 metrů od koryta řeky. V úterý jsme šli v rojnici čítající cca 70 lidí.
Dají se povodně v Texasu srovnat s českými?
Škody se dají přirovnat k velkým povodním v České republice. Je potřeba říct, že tady byl nástup velmi rychlý a lidé na to nebyli úplně připraveni. Proto je těch obětí taky tolik (přes 135 mrtvých). A je velmi obtížné v tom nánosu hledat těla.
Hlavní roli hrají psi
Jak vypadá takový pátrací den?
Každý den si po probuzení připravíme veškerou techniku, nasnídáme se a máme převoz na leteckou základnu, kde nastoupíme do vrtulníku, který nás přepraví do místa určení. Následně zahajujeme činnost. Jde o propátrávání břehů, kdy psi se nám pohybují i ve vodě. Díky tomu v pondělí identifikovali i místa nálezů těl. Jinak zbytek týmu tvoří rojnice a prochází rozšířeným korytem řeky, které má v sobě naplaveniny.

Psi českých hasičů při pátrání v Texasu
Setkáváte se vy i psi v té vodě s nějakým nebezpečím?
Ano, například s jedovatými hady. Toto nebezpečí je tady na denním pořádku. Děláme všechno pro to, abychom psy nějakým způsobem ochránili. Kluci jsou vybaveni klacky, holemi, což je de facto asi jediné, co se s tím dá dělat, a dávají na psy velký pozor.
Pak jsou tady nějací velmi agresivní mravenci, pavouci, bodavý hmyz, kterého je opravdu dost, když se pohybujeme v oblasti, kde byla voda. A je tady všude hodně mazlavé bláto, ve kterém není nic příjemného chodit.
Dostali jste od Američanů nějaké konkrétní úkoly?
Dostáváme vždycky konkrétní oblast, ve které se pohybujeme, a taktika je kooperovaná s Národní gardou či hasiči anebo s příslušníky civilní ochrany. Naše práce je pátrání v ne úplně příjemných podmínkách, protože tady je vedro, kdy teploty dosahují až kolem 35 °C. A je zde i vysoká vlhkost.

Hasiči musí psy chránit před hady.
V pondělí tady navíc byla velká bouřka, museli jsme zastavit práce, stáhnout se, protože se začala opět zvedat hladina řeky, což samozřejmě komplikuje vyprošťovací operace. Hrozba přívalových dešťů je zde pořád.
Celkem máme tři jisté nálezy těl.
V Texasu už asi s odstupem několika dnů hledáte spíš jen těla pohřešovaných než možné přeživší, ne?
Už je to deset až dvanáct dnů po té tragédii. Bohužel ta šance je minimální. I náš tým to vnímá tak, že čím víc snížíme číslo pohřešovaných (zhruba 160), tím alespoň částečně zmírníme psychologický dopad, aspoň trochu pomůžeme té rodině, že se tělo vrátí.
Jsme primárně cvičeni na záchranu lidí, ale museli jsme si to vlastně říct, že i to, kdybychom případně našli něčí tělo, někomu pomůže z jeho trápení. Všichni to vnímáme jako rozsáhlou tragédii.
Jsme tady na takzvané recovery mission - obnovovací misi, s tím, že máme taktiku, kterou nazýváme jako search and identify, tedy vyhledej a identifikuj.
Kde jste operovali v úterý a co přesně jste dělali?
Byli jsme součástí poměrně rozsáhlé pátrací akce a pohybovali jsme se na kraji koryta řeky a pak řádově tak 150 metrů širokou rojnicí jsme postupovali proti proudu a vyhledávali těla. Operovali jsme oproti prvnímu dni v těžším terénu, takže to bylo výrazně náročnější jak pro naše kluky, tak pro psy. Dostávali jsme se do oblasti, kde jsou břehy prudké a zúžené. Kluci se brodili a museli překonávat větší překážky. I přesto máme další pozitivní nález.
Z pondělka máme dvě označení s tím, že tam jsme si téměř jistí, že jsme vyhledali ostatky. U třetího je potřeba to propátrat o něco podrobněji.

Čeští hasiči nasazení v Texasu
Můžete upřesnit, jak je to s nálezy obětí povodní?
První den byly dva plus jeden nejistý, v úterý jeden další a nyní se bude pracovat na vyprošťování těchto pozůstatků. Celkem tedy máme tři jisté nálezy těl.
Jsme v kooperaci s americkými složkami, takže my vždy místo nálezu označíme a oni potom přijedou s těžší technikou a pracují na vyproštění.
Kdo při vyhledávání těl hraje hlavní roli?
Hlavní roli hrají psi. Máme tady čtyři, kteří se buďto střídají, nebo jsou rozděleni do dvou týmů, kdy každý má k sobě dva psovody. V úterý byla novinka, že se k nám připojily ještě americké dronové skupiny, které de facto provádí podporu ze vzduchu. A samozřejmě tady lítají také vrtulníky.
Pochopil jsem správně, že jste jediní, koho si Američané pozvali na pomoc ze zahraničí?
Ano, jsme jediný tým, který tady operuje. Jeho jádro tvoří vlastně členové USAR týmu (Urban Search and Rescue), který je sestaven a vycvičen na vyhledávání obětí nebo lidí v zasažených oblastech, třeba zemětřesením nebo destrukcí budov. K němu jsou přiřazeni psovodi, kteří jsou také pevnou součástí USAR.
A jsme tady ještě za dronovou a veškerou obrazovou podporu z Generálního ředitelství HZS, já jako vedoucí oddělení dokumentace zaznamenávám práci týmu na kameru, fotoaparát, obsluhuju i dron. Nasazených je tady 16 lidí a čtyři psi.

Člen českého hasičského týmu nasazeného v Texasu Jiří Studnička při přeletu vrtulníkem na místo pátrání po obětech povodní.
Jak zkušení jsou lidé v týmu?
Je velmi zkušený a složený z týmů z Prahy a z Ostravy. Dá se říct, že je tady to nejlepší, co naše republika v této oblasti má. Máme tedy ještě nasazené kolegy v Řecku (kde pomáhají při likvidaci lesních požárů, pozn. red.), takže jsme rozdělení, ale na obou těch misích máme ty nejlepší.
Kde všude už členové tohoto týmu zasahovali?
Třeba v Bejrútu, v únoru v Turecku po zemětřesení. Jsou to vlastně všechny tyto rozsáhlé přírodní katastrofy, kde se vyhledávají lidé. Zejména se specializuje na zřícené budovy. Tady v USA nás mile překvapilo, jak si váží toho, že jsme přijeli, a jsme dost žádaní.
Uznávají vás jako světové experty?
Ano. Se vší skromností nás překvapuje, jak moc si nás váží. Mile nás překvapilo, že sem v úterý přiletěl guvernér Texasu, který si potřásl s každým příslušníkem rukou, předal mu medaili guvernéra, vzápětí ještě následovala medaile vrchního velitele Národní gardy Armády USA.
Opravdu nás překvapuje, jak obrovsky Američané tu pomoc vnímají, což deklarovali i tím, že chtěli, abychom vpodvečer přijeli na ceremonii s guvernérem. Ten trval na tom, aby tam byl nastoupen celý náš tým.
Jak dlouho máte v Texasu působit?
V tuto chvíli se počítá pět až sedm operačních dnů a o tom, jaké bude nasazení dál, se bude teprve rozhodovat podle toho, jaké budou potřeby americké strany.