Článek
„Ano, jsme jediný zahraniční tým, který tady v Texasu operuje. Jeho jádro tvoří členové USAR týmu, který je sestaven a vycvičen na vyhledávání obětí nebo lidí v zasažených oblastech, třeba zemětřesením nebo destrukcí budov. K němu jsou přiřazeni psovodi, kteří jsou také pevnou součástí USAR,“ řekl Novinkám Jiří Studnička - člen týmu, který zásah v Texasu dokumentuje na kameru, fotoaparát i přes dron.
„Žádost o pomoc tzv. USAR týmu přišla od Texaské národní gardy na základě partnerského programu mezi ČR a Texasem. Žádost jsme předali Generálnímu ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR, který žádosti vyhověl a vyslal své specialisty,“ sdělila Novinkám mluvčí české armády Magdalena Dvořáková.
Doplnila, že spolupráce mezi Armádou ČR a Texaskou národní gardou trvá více než 30 let a týká se zejména sdílení zkušeností v oblasti výcviku, vzdělávání a rozvoje schopností.

Hasiči v TexasuVideo: HZS ČR
Zatímco nyní tedy těží Američané z české pomoci po povodních v Texasu, loni při zářijových povodních na Moravě a ve Slezsku tomu bylo naopak. „Byli v té době v ČR na cvičení s průzkumným dronem Reaper a pomáhali s ním skenovat postižené oblasti,“ přiblížila pomoc Texasanů Dvořáková.
Vzhledem k tomu, že česká armáda nemá speciální vyhledávací a záchranářské týmy určené na pomoc po povodních, obrátili se vojáci na hasiče. Po souhlasu ministrů vnitra i zahraničních věcí tak vyrazil do USA „lehký tým“ šestnácti lidí a čtyř psů.
„Na místě je potřeba specializovaná pomoc v těžko přístupném a nepřehledném terénu, kde je nutné systematicky pátrat po pohřešovaných. To je činnost, která vyžaduje specifické schopnosti a zkušenosti. Čeští hasiči je mají a mohou je nabídnout,“ řekla ve středu Novinkám mluvčí HZS Klára Ochmanová.
Připomněla, že jak v Texasu nasazený český USAR tým, tak naše záchranářská kynologie mají v zahraničí obrovské jméno. „Zejména naši psi a psovodi patří mezi nejlepší na světě,“ vyzdvihla Ochmanová.