Článek
Podle letecké sledovací služby Flightradar24 vzlétl dron s kódem Forte10 z námořní letecké základny NATO Sigonella na Sicílii a po cestě nad Černé moře prováděl průzkumné operace poblíž rumunského pobřeží. Jedná se o první známý výskyt dronu Global Hawk ve zmíněném regionu od června 2024, kdy po startu z letecké základny Catania na Sicílii plnil podobné sledovací úkoly poblíž Krymu.
Ruské ministerstvo obrany si podle Newsweeku už v pátek stěžovalo, že americké drony se stále častěji objevují nad Černým mořem, a obvinilo Washington, že je používá k průzkumu a sdílení zpravodajských informací s Kyjevem, aby pomohly Ukrajině využívat přesné zbraně dodávané Západem.
The US resumed RQ-4B Global Hawk strategic reconnaissance drone flights over the Black Sea area following the failure of the May 16 Russian Ukraine peace talks in Istanbul and the largest May 16 /17 overnight Shahed drone attack on Ukrainian regions.https://t.co/e0a9tQUHVJ
— KyivPost (@KyivPost) May 19, 2025
„Zvýšené přelety amerických dronů nad Černým mořem naznačují rostoucí zapojení Spojených států a zemí NATO do konfliktu na Ukrajině na straně Kyjeva,“ tvrdilo. Podle něj takové akce „zvyšují riziko přímé konfrontace“, a podle portálu Kyiv Post Rusko zvažuje opatření, která by „takové operace potlačila“.
RQ-4B Global Hawk společnosti Northrop Grumman je největší sériově vyráběný bezpilotní letoun na světě. Má rozpětí křídel téměř 40 metrů a může zůstat ve vzduchu více než 30 hodin. Křídla jsou z kompozitu na bázi uhlíkového vlákna a ukrývají palivové nádrže, přičemž další nádrž se nachází v trupu letadla.
RK-4B Global Hawk
Největší dron na světě ovládají na dálku tři operátoři.
Na délku měří 14,5 metru, rozpětí křídel má 39,9 metru, na výšku 4,7 metru
Prázdný váží Global Hawk 6781 kilogramů. Maximální vzletová hmotnost je 14 628 kilogramů.
Pohonná jednotka: jeden dvouproudový motor Rolls-Royce F137-RR-100
Global Hawk může dosáhnout maximální rychlosti 629 kilometrů za hodinu.
Dolet má 22 779 kilometrů, dostup 18 300 m. Ve vzduchu vydrží nepřetržitě více než 32 hodin.
RQ-4B je vybaven high-tech sledovacím zařízením, které zahrnuje radary se syntetickou aperturou, elektrooptické a infračervené senzory. Je schopen shromažďovat informace v reálném čase o aktivitách protivzdušné obrany, pohybu vojenských letadel a lodí a každý den může sledovat oblast o rozloze 100 tisíc kilometrů čtverečních, tedy oblast o velikosti Islandu.
Původ Global Hawk sahá do roku 1995, kdy byl v USA iniciován program výškového bezpilotního letounu s velkou výdrží. Vzlétl poprvé 28. února 1998 ze základny Edwards v Kalifornii. Náklady na výzkum a vývoj RQ-4B se vyšplhaly na 3,78 miliardy amerických dolarů, čímž se stal nejdražším dodnes vyvinutým bezpilotním prostředkem.