Hlavní obsah

Americký regulátor brzy schválí nové vakcíny proti omikronu

30. 8. 2022, 4:55 – Washington

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) by už ve středu mohl schválit vakcíny proti variantě koronaviru omikron od společností Pfizer/BioNTech a Moderna. Tři zdroje obeznámené se situací to sdělily serveru Politico. Úřad prezidenta Joea Bidena chce vakcíny začít nabízet krátce po americkém svátku práce, který připadá na 5. září.

Foto: Novinky

Injekční stříkačky s vakcínami na covid-19

Článek

Posilující dávky by podle ministerstva zdravotnictví měly poskytnout větší ochranu proti nakažlivějším subvariantám omikronu BA.4 a BA.5. Vláda plánuje distribuovat až 175 milionů dávek upravených vakcín.

Mluvčí FDA odmítl k procesu schvalování poskytnout komentář. Zdroje serveru Politico řekly, že přesný termín schválení vakcín se může ještě změnit, jelikož agentura na věci stále ještě pracuje.

Poté, co FDA vakcíny schválí, musí ještě americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) schválit jejich distribuci veřejnosti. CDC naplánovala jednání se svým externím poradním orgánem k vakcínám na čtvrtek a pátek.

Moderna žaluje Pfizer. Ukradl jí prý technologii vakcíny proti covidu

Rychlost plánovaného zavedení vakcín vyvolala kritiku mezi odborníky na veřejné zdraví, kteří uvedli, že nemusí být bezpečné schválit distribuci vakcíny, aniž by byla otestována na lidech a prokázala se tak její účinnost.

Vláda nicméně argumentuje tím, že důkazů pro účinnost očkování je dostatek, a poukazuje na nutnost zavedení vakcín před podzimem.

Pfizer plánuje zahájit testování nového očkování proti omikronu na lidech ještě tento měsíc, Moderna tyto studie již provádí.

Reklama

Související témata:

Výběr článků