Hlavní obsah

U prezidenta se sešli mladí straníci. A notovali si

5:08
5:08

Poslechněte si tento článek

Prezident Petr Pavel se ve čtvrtek na Pražském hradě sešel se zástupci mládežnických organizací politických stran. Jak hlava státu, tak mladí politici po schůzce vyzdvihovali, že se odehrála ve vstřícném duchu a bez vzájemných animozit.

Foto: Marie Kuželová , Novinky

Prezident Petr Pavel sezval mladé zástupce stran ke kulatému stolu.

Článek

Setkání inicioval prezident, který apeloval na větší zapojení mladých do politiky a zlepšení politické kultury.

„V politice se mladých moc neobjevuje a já chápu proč. Z debat s mladými lidmi vnímám častou frustraci a znechucení z toho, že jim politika nepřináší to, co očekávají, a vidí v ní pro sebe malý prostor a malou šanci něco efektivně změnit,“ uvedl prezident Pavel.

Ocenil zároveň odvahu těch, kteří se do ní navzdory negativnímu obrazu pouštějí.

„Pan prezident byl vůči nám mladým velmi vstřícný, protože nás bere jako ty, kteří ještě nejsou úplně infikovaní polarizací. Ještě mezi sebou nemáme hlubokou nesmiřitelnou rivalitu a na spoustě věcí se shodujeme. Přišel za námi s tím, že jsme konstruktivní část politiky, se kterou by rád spolupracoval,“ popsal Novinkám jednání s prezidentem 1. místopředseda Mladého ANO Hugo Chadima.

Prezident si pozval mladé politiky zastupující všechny současné parlamentní strany. Kromě ANO se účastnili i předsedové a místopředsedové mládežnických organizací ODS, STAN, Pirátů, KDU-ČSL a TOP 09. Zástupce za mladé SPD Martin Malášek nedorazil, podle Hradu na pozvání nereagoval. Novinkám Malášek sdělil, že o žádné pozvánce nevěděl.

Mezi tématy, která se na schůzce probírala, byly vedle zapojení mladých do politiky například také bezpečnost země, bydlení, duševní zdraví, slučování obcí či neutěšený stav politické kultury.

„Hodně pozornosti jsme věnovali důležitosti setrvání v Evropské unii a Severoatlantické alianci, ale také kritickému přijímaní jejich směrnic a politik. Řešili jsme také krizi slušnosti v politice a prezident nám kladl na srdce, že slušnost není slabost,“ popsala pro Novinky místopředsedkyně Mladého Pirátstva Katerina Demetrashvili.

„Shoda byla úplně na všem, kromě slučování obcí, což bylo takové okrajové téma,“ řekl Novinkám 1. místopředseda Mladé ODS Richard Beran.

Tématu se chytají zejména Starostové, kteří se v přístupu o něco liší i mezi generacemi.

„Hodně u Starostů diskutujeme počet obcí v České republice, přičemž názor seniorského STAN je trochu konzervativnější než náš. Na poli té motivace, nikoliv toho administrativního rozhodnutí, kterým by se sloučily obce, bychom možná byly jako mladí Starostové aktivnější,“ popsal 1. místopředseda Mladého STAN Daniel Čmelík.

Dáme kolegům příklad

Místopředseda Mladé ODS Vojtěch Bíba Novinkám popsal, že mladí politici s obavami sledují zejména úpadek politické kultury.

„Politická situace je tady dlouhodobě neudržitelná a je potřeba ji napravit, jestli chceme dosáhnout toho, aby byla Česká republika úspěšná,“ myslí si Bíba. Podobný názor zazníval od všech mladých politiků.

„Napříč mládežnickými organizacemi fungujeme dobře. Horší je potom velká celostátní politika, tam to občas nefunguje,“ komentoval to 1. místopředseda mládežnické organizace TOP 09 Marek Duchaň.

„I když na některých věcech není shoda, tak je to civilizované, věcné a korektní. Uvidíme, jak nám to vydrží v kampani,“ poznamenal Chadima.

„Myslím, že můžeme dát příklad našim stranám tím, že jsme se takto setkali u jednoho stolu. Do našich stran přinášíme reflexi a věřím, že se nad tím můžou kolegové zamyslet,“ vyjádřil své přání 1. místopředseda Mladých lidovců Vojtěch Dobeš.

Převlékání za hranolku na nejmladší nezabírá

Mládežnické organizace stran se zaměřují především na mladší voliče a témata mladé generace. U voličů ve věku 18 až 24 let také vypadá rozložení voličských preferencí jinak než v celé populaci.

Podle agentury NMS nejmladší voliči preferují zejména Spolu (20,5  procent), dále STAN (10,2 procent), Motoristy (10,3 procent), Piráty (7,8 procent), a Zelené (4,9 procent). Významně méně oproti celkové voličské populaci naopak podporují ANO (13,1 procent), SPD (2 procenta) a koalici Stačilo! (0,4 procenta).

To v celostátních modelech dlouhodobě dominuje hnutí ANO, následované s velkým odstupem koalicí Spolu, STAN a SPD.

„Může se tak zdát, že snaha o komunikaci směrem k mladým nepřinesla hnutí ANO zásadní zisky. Hranolkové převleky prvovoliče možná příliš nezaujaly, ale ve věkové skupině mladých voličů 25 až 34 let již ANO nezaostává a zvažuje ho pětina mladých občanů, což je změna oproti roku 2021. Současně mohlo u nejmladších občanů potenciální voliče ANO přebrat hnutí Motoristé,“ uvedla pro Novinky analytička NMS Research Tereza Friedrichová.

Slova o hranolkovém převleku odkazují na někdy bizarní prezentaci šéfky poslanců ANO Aleny Schillerové na sociálních sítích. Schillerová to v rozhovoru pro Novinky vysvětlovala snahou přitáhnout pozornost.

Mládežnické organizace vidí potenciál zejména v komunikaci zacílené na vrstevníky. „Musíme komunikovat mladá témata mladým lidem příjemnou formou. Protože, a řekněme si to na rovinu, třeba Zbyněk Stanjura neosloví svojí formou mladé voliče, zatímco my máme větší šanci, protože jsou to naši vrstevníci,“ vysvětlil Beran z ODS.

Výběr článků

Načítám