Hlavní obsah

Ve školách se změnil ochranný režim. Karanténa se řídí hlavně podle roušek

– Praha

Ve školách již nefunguje režim „test-to-stay“, kdy spolužáci pozitivně testovaného na covid-19 nosili roušky či respirátory ve výuce a testovali se každý den. Od pondělí 17. ledna se snížením frekvence pravidelného testování z dvakrát na jednou týdně od toho systému odstoupilo, uvedlo o víkendu ministerstvo školství.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Testování ve školách (ilustrační foto)

Článek

Pokud má někdo ve škole pozitivní antigenní test, musí podle platných opatření na potvrzující PCR test. Pokud žáci nebyli s nakaženým v kontaktu v předchozích dvou dnech, do karantény nemusejí. Jestliže v kontaktu byli, rozhoduje se o karanténě hlavně podle toho, zda měli nasazenou roušku či respirátor. Vyplývá to z pokynů, které úřad zveřejnil na webu.

„Systém test-to-stay fungoval v době, kdy se ve školách testovalo dvakrát týdně, v současné době, kdy se testuje pouze v pondělí, již nikoli,“ řekla mluvčí MŠMT Aneta Lednová.

„Stále nicméně platí, že v případně pozitivního výsledku antigenního testu jde žák na konfirmační test PCR,“ dodala.

Distanční výuka při určitém procentu nakažených zaměstnanců, uvažuje Válek

Domácí

Dvakrát týdně, a to v pondělí a ve čtvrtek, se žáci ve škole testovali od 3. do 16. ledna. Takzvaný režim test-to-stay se využíval v případech, kdy někomu vyšel pozitivní antigenní test při čtvrtečním testování. Spolužáci pak neodcházeli do karantény, ale ve třídě se muselo opakovat antigenní testování každý den, dokud dítě s podezřením na nákazu neobdrželo negativní výsledek PCR testu.

Žáci přitom museli nosit roušky či respirátory a měli být oddělení od dalších dětí ve škole. O karanténě hygienici rozhodovali v případě, kdy se nákaza potvrdila PCR testem.

Pro pondělní testování platí od začátku jiný postup, než byl ve čtvrtek. Dítě s pozitivním antigenním testem odchází ihned domů a na PCR test. Zbytek třídy může pokračovat v běžném režimu výuky. Za rizikový se podle současné metodiky hlavní hygieničky považuje kontakt s nakaženým dva dny před objevením příznaků nemoci nebo pozitivním testem. Rozhodující je pak také nošení ochrany nosu a úst.

Třídám už po školním testování nehrozí karantény

Koronavirus

Karanténa by se podle hlavní hygieničky měla týkat lidí, kteří byli bez respirátoru s nakaženým ve vzdálenosti menší než 1,5 metru po dobu déle než pěti minut nebo po kratší dobu opakovaně. Děti do 15 let mohou mít i roušku.

Žáci by proto podle MŠMT měli nosit ochranu nosu a úst nejen na chodbách, ale i ve třídách o přestávkách. Pokud při výuce sedí v lavicích, mohou roušky sundat.

Možnost mimořádného volna

V případě výskytu nákazy covidu-19 v kolektivu, kde žáci mimo lavice nenosí roušky, se může karanténa týkat celé třídy, jak plyne z pokynů. Očkování nebo prodělání nemoci se proti minulosti při nařizování karantény už nezohledňuje. Karanténa trvá pět dnů.

Vláda schválila návrh, aby mohly mít školy kvůli covidu buď volno, nebo výuku online

Věda a školy

V ČR převládla nakažlivější koronavirová varianta omikron. Vláda proto minulý týden ve středu mj. souhlasila, aby školy mohly při velkém počtu lidí v karanténě vyhlásit až desetidenní mimořádné volno nebo distanční výuku. Zákon by měla Sněmovna projednat zrychleně tento týden.

Reklama

Související články

Výběr článků

Načítám