Hlavní obsah

Společnosti Sotio a Merck budou testovat protinádorový přípravek

9. 12. 2021, 12:20

Biotechnologická společnost Sotio Biotech vlastněná skupinou PPF oznámila, že s americkou farmaceutickou firmou Merck uzavřela smlouvu o spolupráci na velké klinické studii. Do společných klinických testů protinádorového přípravku bude zařazeno až 300 pacientů s šesti různými onkologickými diagnózami.

Foto: Sotio

Uprostřed je bílá krvinka: T-lymfocyt. Správně aktivovaný T-lymfocyt umí zabíjet nádorové buňky. Červeně je znázorněn receptor pro interleukin 15 - bílkovina aktivující T-lymfocyty. Modré a zelené struktury znázorňují produkt, který se testuje (SOT101).

Článek

Studie nazvaná Aurelio-04 bude tzv. druhou fází klinického testování na lidech. Probíhat má ve Spojených státech a vybraných evropských zemích a začne v první polovině příštího roku.

Do studie bude zařazeno konkrétně až 300 pacientů s karcinomy plic, kůže, tlustého střeva, jater, prostaty či vaječníků.

Podle smlouvy bude hodnotit bezpečnost a účinnost přípravku SOT101 na bázi interleukinu IL-15 od společnosti Sotio v kombinaci s přípravkem Keytruda (pembrolizumab) od společnosti Merck u pacientů s výše zmíněnými typy nádorů pevných tkání.

PPF dala biotechnologické firmě přes 7 miliard na vývoj léčby nádorů

„SOT101 v kombinaci s přípravkem Keytruda prokázal slibná klinická data v rámci probíhající první fáze klinické studie, Aurelio-03,“ nastínil generální ředitel Sotio Radek Špíšek.

„Jsme rádi, že můžeme spolupracovat s MSD (Merck v Evropě používá označení MSD, pozn. red.) při ověřování účinnosti této kombinace přípravků v rámci klinické studie zaměřené na léčbu pacientů s různými typy nádorových onemocnění,“ dodal.

Aby bílé krvinky zničily nádor

SOT101 je přípravek, který stimuluje imunitní systém takovým způsobem, že aktivuje bílé krvinky, zejména tzv. T-lymfocyty a NK buňky, aby zabíjely nádorové buňky.

V imunoonkologii jde podle Špíška o nadějnou terapeutickou látku, která se navíc dobře kombinuje se zavedenými onkologickými léky.

Společnost Sotio získá jihokorejskou technologii na vývoj protinádorových přípravků

Zmíněná tuzemská biotechnologická společnost zároveň nedávno získala licenci na využití technologie jihokorejské firmy LegoChem Biosciences (LCB) pro vývoj až pěti nových protinádorových přípravků na bázi ADC (antibody-drug conjugate, tj. konjugát protilátky a léku).

Reklama

Související články

Výběr článků