Hlavní obsah

První posádka složená jen z civilistů zamířila do kosmu. A hned na tři dny

16. 9. 2021, 7:17 • Aktualizováno 16. 9. 2021, 12:07

Vesmírní turisté ve čtvrtek zamířili do kosmu. Z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě vynesla raketa Falcon 9 na oběžnou dráhu loď Crew Dragon Resilience firmy SpaceX se čtyřmi lidmi. Mise Inspiration4, pilotovaná výprava s posádkou tvořenou poprvé v historii kompletně neprofesionálními astronauty, potrvá tři dny.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Společnost SpaceX vynesla na oběžnou dráhu první civilní posádku Video: Reuters

 
Článek

Startovní okno nosné rakety Falcon 9 s misí Inspiration4 firmy SpaceX miliardáře a podnikatele Elona Muska bylo otevřené od 2:02 SELČ, raketa odstartovala přesně ve 2:02:56 SELČ.

Foto: John Raoux, ČTK/AP

Start mise Inspiration4 na raketě Falcon 9

Jako náhradní termín, kdyby to nyní nevyšlo, byl určen hned následující den – pátek 17. září ve 2:05 SELČ.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Vesmírní turisté, dva muži a dvě ženy, míří do kosmu.Video: SpaceX, Reuters

Celá posádka vyrazila na oběžnou dráhu, které dosáhla deset minut po startu, poprvé. Tvoří ji dva muži – Jared Isaacman, Christopher Sembroski – a dvě ženy – Sian Proctorová a Hayley Arceneauxová.

Start vesmírné lodi zaplatil miliardář Isaacman, který je zároveň pomyslným velitelem tohoto kosmického letu. Let zcela civilní posádky umožňuje skutečnost, že je plně automatizovaný. V případě nutnosti může zasáhnout řídící středisko ze Země.

Zemi oběhne jednou za 96 minut

Let potrvá přibližně tři dny, které posádka stráví na oběžné dráze kolem Země v prostředí mikrogravitace ve výšce kolem 585 kilometrů nad zemským povrchem (tam se dostala tři hodiny po odstartování), tudíž sviští ještě výše, než jaká je orbita ISS. Je dokonce i ve větší výšce, než ve které operuje Hubbleův teleskop, upozorňuje agentura Reuters.

Foto: Steve Nesius, Reuters

Start mise Inspiration4 na oběžnou dráhu.

Jakmile se ocitlo na oběžné dráze Země, plavidlo začalo naši planetu obíhat jednou za 96 minut rychlostí 27 360 km/h. Crew Dragon Resilience má speciální vyhlídkovou kopuli z akrylátu.

Po třídenní misi na oběžné dráze má kabina Crew Dragon podle předběžného plánu přistát v neděli 19. září kolem jedné hodiny ranní SELČ v Atlantském oceánu. Avšak např. i vlivem počasí může dojít ke změně.

NASA kvůli žalobě Bezosovy firmy zastavila práce na lunárním modulu SpaceX

Věda a školy

Již použitý první stupeň rakety Falcon po startu každopádně úspěšně přistál na plovoucí plošině Just Read the Instructions v Atlantiku, 544 km od místa vzletu, aby se mohl v budoucnu případně opět využít.

„Mise Inspiration4 je prvním samostatným pilotovaným kosmickým letem, který nemíří k nějaké kosmické stanici, od května 2009, kdy proběhla mise STS-125 raketoplánu Atlantis k poslední servisní návštěvě Hubbleova kosmického dalekohledu,“ připomněl na Twitteru specialista na kosmonautiku Michal Václavík z České kosmické kanceláře a pražského ČVUT.

Peníze pro dětskou nemocnici

Jak pro Novinky vysvětlil Milan Halousek z České kosmické kanceláře a České astronomické společnosti, cílem mise je inspirovat celý svět a vybrat celkem 200 milionů dolarů (asi 4,29 miliardy korun) pro dětskou výzkumnou nemocnici St. Jude v Memphisu v americkém státě Tennessee. Polovinu částky zaplatil Isaacman sám. Mise jako taková je zaměřená i na lékařský výzkum dopadů pobytu ve vesmíru na lidský organismus.

Posádka:

Jared Isaacman (38)

  • Americký miliardář (2 mld. USD; 42,9 mld. Kč), podnikatel a pilot (6000 nalétaných hodin).
  • Poskytl dvě místa v lodi za peníze, které budou věnovány dětské nemocnici St. Jude Children's Research Hospital.

Hayley Arceneauxová (29)

  • Bývalá pacientka s rakovinou kostí, nyní asistentka lékaře v nemocnici St. Jude, je nejmladší Američankou či Američanem ve vesmíru.
  • V 10 letech prodělala rakovinu stehenní kosti levé nohy, hospitalizována v nemocnici St. Jude pro léčení onkologických onemocnění dětských pacientů. Dnes v této nemocnici pracuje a pomáhá dalším dětským pacientům v nelehkém životním období.
  • Je prvním zdravotně handicapovaným člověkem (titanová kloubní protéza levého kolene) letícím do vesmíru.

Sian Proctorová (51)

  • Vysokoškolská profesorka geologie a planetárních věd. Finalistka výběru astronautů NASA z roku 2009 a do dalších dvou výběrů se neúspěšně hlásila.
  • Zúčastnila se již několika simulovaných kosmických misí, do posádky Insp4 vybrána v televizní reality show.

Christopher Sembroski (42)

  • IT inženýr, veterán letectva, zaměstnanec firmy Lockheed Martin.
  • Účastnil se tomboly v rámci pokusu vybrat pro nemocnici 200 milionů USD. Sám věnoval 50 dolarů. Možnost letět na tuto misi získal tak, že mu křeslo v lodi Crew Dragon věnoval jeho spolužák z univerzity, který byl vylosován původně.

Trénink vybrané posádky podle Halouska zahrnoval mj. i pobyt na horách, ve sněhu, s ubytováním ve stanu o velikosti menší, než je vnitřní prostor Crew Dragonu, aby se prověřily reakce posádky na stresové situace a aby zvládla přetížení až 4G.

Musk neletí

Samotný šéf společnosti SpaceX Elon Musk s nimi cestu nepodniká, a na rozdíl od svých konkurentů Jeffa Bezose (Blue Origin) a Richarda Bransona (Virgin Galactic) se tak k hranici mezi zemskou atmosférou a kosmickým prostorem – či za ni – nepodívá.

V USA zpřísnili udělování titulu astronaut, Bezos a Branson jej zatím nemají

Amerika

Jiní dva miliardáři, Richard Branson a Jeff Bezos, zamířili do kosmu už v červenci. Jenže ačkoli Branson s Bezosem poslali do kosmu rovněž i soukromé osoby, nebylo to na oběžnou dráhu – šlo pouze o tzv. suborbitální lety trvající několik minut. Nyní však půjde o třídenní pobyt na orbitě.

ANALÝZA: Paradox rozmachu vesmírné turistiky v době zákazu spalovacích motorů

Svět
Foto: Uncredited, ČTK/AP

Společnost SpaceX vynesla na oběžnou dráhu první civilní posádku.

Reklama

Související články

Miliardář Bezos dobyl hranici vesmíru

20. 7. 2021, 17:08

Americká firma Blue Origin se zařazuje mezi soukromé společnosti schopné dopravovat do kosmu lidi. Po 15. hodině SELČ odstartovala její raketa New Shepard...

Výběr článků