Hlavní obsah

NASA kvůli žalobě Bezosovy firmy zastavila práce na lunárním modulu SpaceX

20. 8. 2021, 11:42 – Washington

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) pozastavil práce na lunárním modulu se společností SpaceX Elona Muska. Učinil tak kvůli žalobě konkurenční firmy Blue Origin miliardáře Jeffa Bezose, která se týká rozhodnutí NASA uzavřít smlouvu v hodnotě 2,9 miliard dolarů (62,6 miliard korun) výhradně se SpaceX, informovala agentura Reuters.

Foto: Profimedia.cz

Současný šéf NASA Bill Nelson, bývalý senátor a astronaut

Článek

Blue Origin v žalobě, kterou u federálního soudu podala minulý pátek, napadá nestrannost NASA. V rámci programu Artemis by měli astronauti letět v roce 2024 na Měsíc. Vesmírný úřad si v dubnu pro konstrukci obytného lunárního modulu vybral SpaceX, ale podle Blue Origin byly nabídky natolik srovnatelné, že měla agentura zadat zakázku více firmám.

Bezosova Blue Origin žaluje NASA kvůli vyřazení z tendru na stavbu lunárního modulu

Věda a školy

Soudce stanovil soudní slyšení na 14. října.

Pozastavení prací do listopadu

NASA ve čtvrtečním prohlášení uvedla, že pozastavuje práce na lunárním modulu do 1. listopadu.

„Výměnou za toto dočasné přerušení práce všechny strany souhlasily s urychleným projednáním soudního sporu, které skončí 1. listopadu. Představitelé NASA nadále spolupracují s ministerstvem spravedlnosti na přezkoumání podrobností případu a těší se na včasné vyřešení této záležitosti,“ uvedl vesmírný úřad.

NASA dokončuje sestavování rakety, která poletí na Měsíc

Věda a školy

Americký Vládní kontrolní úřad GAO, na který se několik neúspěšných účastníků tendru obrátilo již v dubnu, se minulý měsíc postavil na stranu NASA ve věci rozhodnutí agentury vybrat si jediného poskytovatele lunárního přistávacího modulu, přičemž protest firmy Blue Origin odmítl.

Agentura NASA měla podle GAO naprosté právo vybrat „více vítězů tendru, jednoho vítěze nebo žádného“. Blue Origin se však rozhodla v boji proti svému vyřazení z miliardové zakázky pokračovat.

NASA vybrala pro let na Měsíc SpaceX

Věda a školy

Program Artemis je zaměřený na průzkum a využití zdrojů ve vesmíru včetně Měsíce a v budoucnu i Marsu. Má ambici dostat Američany opět na povrch Měsíce, kde byli naposledy v roce 1972. Poprvé by na něm měla stanout také žena.

V USA zpřísnili udělování titulu astronaut, Bezos a Branson jej zatím nemají

Amerika

Reklama

Související články

Výběr článků