Hlavní obsah

Pražské Jezulátko i prvorepublikové lázně kypí hlavonožci

3:03
3:03

Poslechněte si tento článek

Pražskou zástavbu tvoří nespočet kamenných materiálů. Některé skrývají schránky živočichů uhynulých před víc než 400 miliony let. Kromě pražského metra se tisíce fosilií uvnitř tzv. lochkovského mramoru nalézají v kostele Panny Marie Vítězné na Malé Straně nebo v prvorepublikových lázních na Náměstí 14. října.

Foto: Jan Šponar, Novinky

Paleontolog Štěpán Rak ukazuje, že fosilní hlavonožec v kostele Pražského Jezulátka se nachází i na vápencovém zábradlí před jedním z oltářů.

Článek

Zkamenělý život se do kamene otiskl tak, že po uhynutí živočicha jeho tělo kleslo na dno, kde ho postupně zasypal písek nebo bahno. Během milionů let se tento materiál proměnil v kámen, v němž se dochoval otisk pevných částí těla daného jedince.

Foto: Jan Šponar, Novinky

Hlavonožec v lochkovském mramoru v Jezulátku

„Na obou místech se nejčastěji setkáme se schránkami hlavonožců s rovnou ulitou – tzv. ortocerů. Šlo o predátory prvohorního moře. Byli to bezobratlí s poměrně vyspělým nervovým systémem a dobře vyvinutýma očima. Měli chapadla a pravděpodobně i inkoustové vaky, podobně jako dnešní chobotnice,“ řekl Novinkám paleontolog Štěpán Rak.

Foto: Jan Šponar, Novinky

Štěpán Rak pátrá po fosiliích na dlažbě kostela.

Při vstupu do svatostánku Pražského Jezulátka je možné obdivovat pestrou paletu kamenů už na dlažbě, která nabízí trojrozměrný pocit.

„Můžeme si všimnout lichoběžníků, které tvoří žlutavý mramor nejspíš od Loděnice, červený slivenecký vápenec a pak černý mramor od Lochkova, v obou posledně zmiňovaných jsou vepsány schránky hlavonožců,“ doplnil paleontolog s tím, že fosilie lze pozorovat i na tamním zábradlí z vápence těženého rovněž v okolí Loděnice.

Další místo v kostele, kde se zkameněliny nacházejí, představuje oltář Dítěte Ježíše, v jehož spodní části z lochkovského mramoru se nalézá mozaika hlavonožců po boku lilijic, rovněž prvohorních predátorů, které v kostele místy halí i červený kámen ze Slivence.

Foto: Jan Šponar, Novinky

Stovky lilijic v tmavém kameni oltáře Dítěte Ježíše v Pražském Jezulátku

„V kameni připomínají jakýsi čárkovaný stromek. Od hlavonožců je lze poznat tak, že když se to zužuje, je to hlavonožec, když se nezužuje, je to lilijice,“ uvedl Štěpán Rak, který pro zájemce pořádá prohlídky pod hlavičkou městské organizace Prague City Tourism.

Foto: Jan Šponar, Novinky

Další příklad lilijice, tentokrát na dlažbě

Neméně pozoruhodná je i budova bývalých parních a vanových lázní z roku 1935, vzdálená bezmála 1,5 km od Jezulátka. Přízemí je vyzdobeno stejnými černými mramorovými dlaždicemi z Lochkova, bohatými na zkameněliny hlavonožců.

Foto: Jan Šponar, Novinky

Historická fotka lázní z roku 1935

„Před cca 423 miliony let se na dně tropického oceánu ukládaly mrtvé schránky ortocerů. Při jejich akumulaci vznikla tato specifická hornina. Dnes je tento materiál nedostižitelný, původní mramorový lom u Lochkova je již cca 70 let opuštěný a ložisko vytěženo,“ vysvětlil paleontolog.

Proto se spolumajitelka domu Lucie Rybářová rozhodla horninu ošetřit, naleštit a navrátit lochkovský mramor, který si za minulého režimu „odloupli“ rudí funkcionáři do soukromých koupelen a podobně, i na nejspodnější lem fasády.

Foto: Jan Šponar, Novinky

Lucie Rybářová nechává kámen patřičně opracovat, aby vynikla jeho prvhoroní historie posetá predátory.

„Vzhledem k tomu, že v Lochkově už takový neseženu, vydala jsem se na radu Štěpána Raka do Maroka, kde se vlivem pohybu litosférických desek stejné zkamenělé mořské dno nachází, a je tak možné fasádě navrátit původní ráz,“ prozradila Novinkám spolumajitelka, která po složitých vyjednáváních s tamními obchodníky dovoz hlavonožčího černého kamene vyjednala.

Hotovo by mělo být během podzimu.

Foto: Jan Šponar, Novinky

Překrásný hlavonožec na budově lázní

Od Jezulátka k lázním: cesta mezi oběma místy se zkamenělinami

Výběr článků

Načítám