Článek
Není vůbec jisté, jestli nejbližší let lodi Starliner bude s posádkou, nebo zda plavidlo poslouží při cestě na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) jen jako zásobovací loď, shrnula agentura Reuters.
Rok po neúspěšném testovacím letu s posádkou na palubě kosmické lodi CST-100 Starliner od Boeingu tak NASA dosud nerozhodla o dalším nasazení této lodě a ohledně její budoucnosti zaznívají protichůdné signály, píše server SpaceNews.
Zvažování možností
Čím to je? Ve svém prohlášení z 6. června totiž NASA uvedla, že stále zvažuje možnosti dalšího letu Starlineru, který by se mohl uskutečnit nejdříve na začátku roku 2026. Promýšlí se tedy i tom, zda půjde o let s posádkou, nebo bez ní.
„NASA posuzuje nejbližší možný termín letu Starlineru k Mezinárodní vesmírné stanici na začátku roku 2026, přičemž to závisí na certifikaci systému a vyřešení technických problémů Starlineru,“ informovala NASA. „Stále se rovněž hodnotí, zda příští let proběhne v konfiguraci s posádkou, nebo jako nákladní mise.“
NASA states that after several media outlets asked about a status on Boeing’s Starliner progress, the Agency notes they are still tracking toward certification and flight early next year.
— NSF - NASASpaceflight.com (@NASASpaceflight) June 6, 2025
"NASA is assessing the earliest potential for a Starliner flight to the International Space… pic.twitter.com/yRdD2whfpF
Starliner s dvojicí astronautů Sunitou Williamsovou a Barrym Wilmorem odstartoval k ISS po dlouhém zpoždění v červnu 2024. Testovací let se ale neobešel bez problémů, při příletu k orbitálnímu komplexu selhaly naváděcí trysky. Úřad NASA nakonec rozhodl, že návrat astronautů na této lodi by byl riskantní. V září se tak problémová loď vrátila na Zemi bez posádky.
Američtí astronauté nakonec uvázli na ISS na více než devět měsíců. Na Zemi se vrátili letos v březnu v modulu Crew Dragon od společnosti SpaceX.
Portál USA Today doplnil, že Boeing i NASA nadále spolupracují na tom, aby se Starliner vrátil do provozu. Společnost na letošní léto naplánovala další testy ve svém středisku v Novém Mexiku a rovněž připravuje loď k rutinním kosmickým letům.