Hlavní obsah

Vláda schválila misi českého astronauta, vyjde na dvě miliardy

2:41
2:41

Poslechněte si tento článek

Praha

Česko ještě letos zaplatí za let svého astronauta Aleše Svobody do vesmíru prvních 400 milionů korun. Celkem by měl přijít asi na dvě miliardy korun. Celková částka by měla být uhrazena do tří let. Záměr schválila na středečním zasedání vláda. Vedení ministerstva dopravy předpokládá, že z každé investované koruny se do ekonomiky vrátí osm korun.

Foto: archiv VUT Brno/Václav Koníček

Aleš Svoboda se již nyní zapojuje do některých výzkumných projektů. Na snímku na brněnském VUT, kde se v klimatické komoře testovalo, nakolik odolá stresu.

Článek

Svoboda je armádní bojový pilot, kterého již Evropská vesmírná agentura (ESA) připravuje na let na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) na oběžné dráze Země. Ten by se mohl uskutečnit v roce 2028. Poveze si na ni i české výzkumné projekty, na nichž bude pracovat.

Otevřené dveře na globální trhy

„Zapojením se do špičkových experimentů a technologických projektů získáváme cenné know-how a otevíráme Česku dveře na globální trhy. Vesmírné aktivity pomáhají vědě, inovacím, ale i tuzemskému průmyslu,“ sdělil Novinkám ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Foto: Vladimír Klepáč, Novinky

Aleš Svoboda s fanoušky na výstavě o vesmíru

Připomněl, že podle lednového průzkumu agentury Ipsos více než 70 procent obyvatel ČR považuje investici do letu za přínosnou, zejména pokud by astronaut pracoval na experimentech s přínosem pro medicínu, nové technologie nebo ochranu přírody. Výzkumem přeneseným z ČR přímo na ISS mohou vědci a vývojáři získat pro svoji práci mimořádně cenná data.

Celkem bylo navrženo na let do vesmíru 70 projektů. Odborná komise z nich vybrala 14 záměrů. Svoboda bude na ISS pracovat na vědeckých úkolech ESA, ale každý kosmonaut si může vzít i národní projekty. Obvykle je jich sedm. Svoboda by jich rád měl osm až deset.

Let pro posílení domácí ekonomiky

„Let do vesmíru není jen splněný sen, ale především závazek – pomoci vědě, inspirovat mladou generaci a ukázat, co všechno dokážeme, když spojíme síly napříč vědou, průmyslem i vzděláváním,“ uvedl pilot.

Do finálního výběru výzkumných projektů se dostaly špičkové experimenty. Řeší například léčbu rakoviny, neplodnosti, šlechtění odolnějších odrůd ječmene pro zemědělství, využití řas, zkoumají přežití ve vesmíru a monitorují stres. Některé z projektů jsou natolik zásadní, že podle odborníků s nimi ČR pomáhá „dláždit lidstvu cestu na Mars“.

Foto: archiv Aleše Svobody

Aleš Svoboda – bojový pilot

„Na jedné misce vah jsou peníze, na druhé podpora vědy a výzkumu, inspirace nejen mladé generace, rozvoj našeho kosmického průmyslu, zapojení do mezinárodních projektů, přínos pro národní bezpečnost a inovace, přístup k datům z kosmických misí, posílení ekonomiky a národní prestiže. Let je naše obrovská šance,“ řekl ředitel brněnské hvězdárny Jiří Dušek.

Výběr článků

Načítám