Hlavní obsah

Na portálu Učebnice pro Ukrajinu si zájemci objednali za týden 180 tisíc výtisků

8. 6. 2022, 13:07 – Praha

Na webovém portálu Učebnice pro Ukrajinu si zájemci za týden od jeho spuštění objednali ke středečnímu ránu zhruba 180 tisíc výtisků ze 14 titulů určených k výuce češtiny pro ukrajinské uprchlíky. Počet původně plánovaných 220 tisíc výtisků tak vzroste na 340 tisíc, sdělila Jana Tomas Sedláčková z Nadace PPF, která akci připravila a spolu s Nadací The Kellner Family Foundation financovala.

Foto: Novinky

Ilustrační foto

Článek

„Zájem je enormní. Pozitivně vnímám, že významná část objednávek pochází nejen od škol či organizátorů jazykových kurzů, ale i od samotných Ukrajinců,“ uvedla.

Nadace podle ní chtěla připravit systémovou podporu pomoci ukrajinským běžencům. Veřejná správa by si podobný risk v podobě např. předběžného objednání velkého množství takového papíru nemohla dovolit.

„Šlo o ideální případ spolupráce soukromého sektoru s veřejnou správou. Do zahájení nového školního roku by se všechny knihy měly dostat do škol,“ podotkla.

Nový web nabídne přes 200 tisíc učebnic češtiny pro ukrajinské uprchlíky

Věda a školy

Podle dřívějšího vyjádření ministra školství Petra Gazdíka (STAN) je český vzdělávací systém sice připravený vzdělávat děti s odlišným mateřským jazykem, ale nedokáže v krátkém čase zajistit pro desetitisíce ukrajinských dětí v ČR výukové materiály veřejnou zakázkou. Učebnic pro tyto děti je tak podle něj dosud nedostatek.

„Cílem projektu je pomoc při vzdělávání a začleňování ukrajinských dětí,“ konstatoval ministr.

Česky raz dva a Levou zadní

Po dohodě s Centrem pro integraci cizinců a organizací META o.p.s. nechala Nadace PPF vytisknout učebnice Česky raz dva pro první stupeň a Levou zadní pro druhý stupeň.

„Zároveň jsme do nabídky zařadili i učebnice pro dospělé Čeština expres a Česky krok za krokem, což je tradiční učebnice s dvěma pracovními sešity, určená primárně pro střední, vysoké školy nebo pro vážné zájemce o výuku,“ dodala Tomas Sedláčková.

S integrací ukrajinských uprchlíků chce pomoct i nový projekt dětských skupin

Věda a školy

Součástí je i 50 tisíc česko-ukrajinských ilustrovaných slovníků. Zájemci budou moct pro děti objednat navíc i ukrajinské vydání časopisu Raketa.

Neví se, kolik Ukrajinců půjde v září do škol

Ukrajinští váleční uprchlíci začali do Česka přicházet po začátku ruského útoku na Ukrajinu 24. února. Podle Gazdíka bylo v Česku před týdnem zaregistrovaných asi 130 tisíc ukrajinských dětí, které by měly jít do škol od září. Některé z nich se ale už zase mohly vrátit na Ukrajinu. Kolik jich je v ČR ve skutečnosti, se nyní přesně neví.

V září se čeká nápor. Většina ukrajinských dětí zatím do školy nenastoupila

Domácí

V polovině května chodilo do základních škol podle České školní inspekce přibližně 26 tisíc válečných uprchlíků z Ukrajiny. V mateřských školách jich bylo 3800. Další asi nastoupí do škol a školek od září, zápisy pro ně jsou od 1. června do 15. července.

Začínají zápisy ukrajinských uprchlíků do škol a školek

Věda a školy

Od svého vzniku v září 2019 nad rámec projektu Učebnice pro Ukrajinu podpořila Nadace PPF téměř 100 projektů celkovou částkou zhruba 180 milionů korun.

Její podpora směřuje k projektům v oblasti kultury a umění, sportu, aktivit dětí a mládeže, zdravotnické osvěty či péče o kulturní památky. Skupina PPF za více než 30 let existence věnovala různými cestami na neziskové aktivity v ČR i ve světě v přepočtu téměř 3,5 miliardy Kč.

Vysoké školy zatím vyčerpaly z podpory studentům z Ukrajiny polovinu

Věda a školy

Reklama

Výběr článků