Hlavní obsah

Ministerstvo školství připravuje integraci ukrajinských žáků

28. 4. 2022, 16:30 – Praha

Ministerstvo školství (MŠMT) v současnosti připravuje opatření, která by od září měla podpořit integraci válečných uprchlíků z Ukrajiny do českých škol. K opatřením chystá i financování, jak ve středu uvedlo tiskové oddělení úřadu. Kdy další postup pro začleňování utečenců představí, resort neupřesnil.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Ministr školství Petr Gazdík

Článek

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) již dříve řekl, že o způsobu a financování integrace od září se rozhodne nejdříve v květnu – podle toho, jaká bude situace.

Do konce srpna už schválila vláda na integraci běženců z Ruskem napadené Ukrajiny zvýšení rozpočtu ministerstva školství o 5,2 miliardy korun. Podle vládního dokumentu o prioritách pro řešení uprchlické krize počítá kabinet s nutností integrace asi 125 tisíc dětí, jejichž začlenění do škol vyčíslil na 12,3 miliardy korun.

Vláda schválila na začlenění ukrajinských školáků 5,2 miliardy korun

„Financování, stejně jako další opatření vztahující se k novému školnímu roku, MŠMT v současnosti zpracovává,“ sdělila mluvčí ministerstva Aneta Lednová.

Rozdíly v kapacitách

Podle výsledků průzkumu ministerstva k 7. dubnu chodilo do mateřských škol 3310 ukrajinských dětí a 23 204 do škol základních. Školky měly ještě kolem 12 900 volných míst a základní školy přibližně 150 500.

Situace v jednotlivých regionech se ale dost lišila. Nejvíc volných kapacit měl k dispozici Moravskoslezský kraj, naopak nejméně Karlovarský a Liberecký kraj či Praha.

Do škol a školek nastoupilo přes 26 tisíc dětí z Ukrajiny

Studie: Při nástupu všech dětí uprchlíků by v pražských školkách chybělo 2300 míst

Ministerstvo začátkem dubna zároveň informovalo, že školy budou data v systému postupně aktualizovat. Jak se od té doby údaje změnily, ovšem nyní úřad neupřesnil.

„V tomto ohledu se uskutečňuje kontinuální monitoring, informace slouží v tuto chvíli především pro ÚKŠ (Ústřední krizový štáb) a kraje,“ vysvětlila Lednová. „Přesuny uprchlíků neorganizuje ministerstvo školství,“ reagovala na dotaz ČTK, zda a jak už se kvůli kapacitě škol přesouvají uprchlíci mezi regiony.

Kurzy češtiny a adaptační skupiny

Gazdík dříve zmínil, že vládou schválených 5,2 miliardy korun se do srpna rozdělí na zařazení Ukrajinců do běžných tříd, fungování tzv. adaptačních skupin a kurzy češtiny.

MŠMT vypsalo na adaptaci Ukrajinců a kurzy češtiny dotace ve výši 1,4 miliardy

Podle jeho mluvčí ministerstvo umožnilo „výrazný nárůst“ počtu mateřských a základních škol, které poskytují výuku cizincům. Systém podle ní platí kraje z rezervy a ministerstvo kompenzuje.

Na kurzy češtiny pro Ukrajince ve věku 14 až 18 let vypsal zatím úřad dotace ve výši 150 milionů korun a na adaptační skupiny pro děti od tří do 15 let dotace 1,25 miliardy korun. V případě potřeby může úřad podle ministra peníze ještě navýšit. Žadatelé se o ně mohou hlásit do 31. května.

Na táborech budou pilovat češtinu

Peníze na kurzy češtiny pro ukrajinské uprchlíky mohou získat veřejné vysoké školy a školská zařízení zapsaná v rejstříku, kraje a obce či městské části Prahy. Podporu na provoz adaptačních skupin mohou obdržet navíc i příspěvkové a nestátní neziskové organizace.

U přijímaček na SŠ se uchazeči v češtině zhoršili, v matematice zlepšili, oznámil Cermat

Reklama

Výběr článků