Článek
Žáby se podle týmu nacházely v lesním ekosystému v nadmořské výšce 2000 až 3000 metrů, kde jsou mlhy, zakrslé stromky a vřesoviště.
„Našli jsme tři nové druhy žab rodu Pristimantis, které obývají málo prozkoumané oblasti severního Peru. To, že nejsou příliš závislé na vodních plochách, může být dobrým ukazatelem zdraví místa, které je obklopuje,“ citovala agentura herpetologa Germána Cháveze.

Pristimantis yonke
Badatelé objevené žáby pojmenovali Pristimantis chinguelas, Pristimantis nunezcortezi a Pristimantis yonke. Hnědožlutí obojživelníci měří asi pět centimetrů, mají velké žluté oči a je pro ně typické vysoké kvákání.
„Jsou malé a nenápadné,“ doplnil Chávez. Podle dalšího herpetologa Ivána Wonga jsou mnohé z horských hřebenů, kde byly žáby objeveny, izolované, bez silnic a s extrémně náročným terénem.
„Počasí se mění během několika minut a strmé srázy dělají z každého kroku výzvu. Není divu, že zde před námi pracovalo tak málo vědců. Ale právě proto je tu ještě tolik věcí k objevení,“ konstatoval.
619 zástupců rodu
Ačkoli jsou nové tři druhy podle kritérií Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) vedeny zatím jako nedostatečně prozkoumané, vědci zaznamenali na určitých místech i jisté známky poškození jejich prostředí, mj. škody po požárech a rozšiřování zemědělské půdy. Přesto zatím celkově žijí v relativně zdravých lokalitách.

Pristimantis nunezcortezi
Jak připomíná server Sci.News, s celkem 619 dosud popsanými druhy je Pristimantis nejrozmanitější skupinou obojživelníků. Tento rod se vyskytuje ve Střední a Jižní Americe, přičemž největší druhové pestrosti dosahuje v tropických Andách Kolumbie, Ekvádoru a Peru.
Zmíněné pohoří Huancabamba, které je součástí And, má velký biogeografický význam díky své biologické rozmanitosti a blízkostí k Amazonskému pralesu i pobřeží Tichého oceánu.
Aktuální studie výzkumného týmu byla publikována v časopise Evolutionary Systematics.