Hlavní obsah

Přírodovědci z Brna poprvé našli na Islandu čtyři suchozemské plže známé z kontinentální Evropy

2:53
2:53

Poslechněte si tento článek

Hned čtyři druhy na Islandu dosud nezaznamenaných miniaturních suchozemských plžů objevili v tomto ostrovním státě biologové z brněnské Masarykovy univerzity (MUNI). Jde o naprosto nečekaný nález. Drobní živočichové dlouho unikali pozornosti vědců. Na ostrov se dostali kdysi z Evropy, což doložila analýza jejich DNA. Novinkám to řekl vedoucí výzkumného týmu Michal Horsák.

Foto: MUNI

Trpasličí suchozemští plži nalezení na Islandu: kuželík tmavý (Euconulus alderi), vrkoč rašelinný (Vertigo lilljeborgi), vrkoč rýhovaný (Vertigo substriata) a síměnka trojzubá (Carychium tridentatum)

Článek

„Překvapilo nás, že i přes dřívější průzkumy nebyly tyto druhy dosud na Islandu zaznamenány. To zcela určitě neznamená, že by se tam objevily nově, mohly být jen snadno přehlížené. Je možné, že žijí na Islandu již tisíce let a unikaly i pozornosti dřívějších přírodovědců,“ uvedl Horsák.

Na plže s dosud známým výskytem na evropském kontinentu, ale nikoli na Islandu, narazili vědci při průzkumu islandských rašelinných mokřadů.

Zanesli je tam ptáci?

Nově zjištěné druhy na ostrově patří mezi suchozemské trpasličí plže o velikosti necelého milimetru. Jde o kuželíka tmavého (Euconulus alderi), vrkoče rašelinného (Vertigo lilljeborgi), vrkoče rýhovaného (Vertigo substriata) a síměnku trojzubou (Carychium tridentatum).

Výzkum, vedený zoology z Ústavu botaniky a zoologie Přírodovědecké fakulty MUNI, se konal v letech 2016 až 2024 a zahrnoval odběr vzorků na 97 přírodních lokalitách po celém Islandu. Zmíněné čtyři druhy byly nalezeny jen na rašeliništích sycených spodní vodou na jihu ostrova.

Foto: MUNI

Rašelinný mokřad na jihu Islandu, kde byly některé z nových druhů suchozemských plžů objeveny. Tyto mokřady poskytují unikátní mikroklima vhodné pro přežití vzácných druhů.

I když byly nyní objeveny na Islandu, pocházejí tyto druhy z evropského kontinentu. Když po návratu vědci podrobili odebrané vzorky analýze mitochondriální DNA, jasně prokázali jejich evropský původ.

„Zřejmě se na Island dostali přirozenou cestou. Na ostrov je mohli zanést ptáci, přestože jde o vzdálenost několik tisíc kilometrů,“ doplnil Horsák.

Nejvíce plžů žije na jihu ostrova

Výzkum ukázal velké rozdíly mezi jednotlivými lokalitami Islandu. Na některých místech přírodovědci našli až 14 druhů plžů, na jiných jenom zástupce jednoho druhu. Výsledky ukazují, že tyto rozdíly i rozšíření druhů jsou na ostrově silně ovlivněny klimatem. Nejvíce druhů žije v jižní části ostrova, zatímco na chladnějším severu se mnohé vůbec nevyskytují.

Zjištěné rozdíly podle autorů výzkumu podporují hypotézu, že většina suchozemských plžů osídlila ostrov až po poslední době ledové, tedy v průběhu posledních deseti tisíc let.

Foto: MUNI

Island je země plná vody a čistých jezer, kde žijí vzácné vodní organismy.

Objev zároveň ukazuje, jak důležitou roli hrají nenarušená mokřadní stanoviště s dlouhodobě stabilními podmínkami - fungují jako útočiště, ve kterých mohou přežít vzácné druhy i v tak extrémním prostředí, jakým je islandská krajina.

Mokřady zajišťují zdroj živin a minerálů, tedy stabilní mikroklima, díky čemuž umožňují přežití vzácných a ohrožených organismů, jakými jsou právě nově objevení trpasličí suchozemští plži na Islandu.

Výběr článků

Načítám