Hlavní obsah

Astronomický snímek dne podle NASA má opět české autory

6. 1. 2021, 11:20

Na Nový rok publikoval americký vesmírný úřad NASA jako prestižní astronomický snímek dne fotografii nazvanou „Galaxies and the South Celestial Pole“ (Galaxie a jižní nebeský pól). Autory jsou fotografové Petr Horálek a Josef Kujal, snímek vznikl během jejich prosincové expedice za úplným zatměním Slunce do Chile.

Foto: Petr Horálek (FÚ SU v Opavě), Josef Kujal (Astronomická společnost Hradec Králové)

Snímek Galaxie a jižní nebeský pól publikovaný NASA jako snímek dne 1. ledna 2021

Článek

Výsledný obrázek ukazuje hluboké pole v okolí jižního nebeského pólu, kterému dominují tři galaxie: úsek naší Mléčné dráhy a dvě satelitní galaxie, tzv. Magellanova oblaka.

Navzdory mimořádně složité cestovatelské situaci z důvodu pandemie koronaviru se podařilo týmu za podpory mezinárodního projektu Solar Wind Sherpas, Univerzity na Havaji, Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě a Vysokého učení technického (VUT) v Brně vycestovat do Chile za úplným zatměním Slunce.

Se zatměním to kvůli počasí příliš nevyšlo

„Expedice se potýkala s nejrůznějšími logistickými problémy už dlouho před samotným vycestováním, nakonec se jí do Chile podařilo dostat. Ale pozoruhodný úkaz zatmění se jí z důvodu nepřízně počasí patřičně zaznamenat nepodařilo,” poznamenal Horálek.

V Patagonii si mohou užít úplné zatmění Slunce. Agentury nabízejí přímý přenos

Jako „náhradní” program si vybrali i různé jiné fotografické cíle, z nichž jeden se dočkal úspěchu právě 1. ledna jako Astronomický snímek dne NASA. Nejen toto fotografické dílo bude podle Horálka využito k vědeckým a vzdělávacím účelům, stejně tak kupříkladu jako materiál pro dokumentární film Multimediálních technik na Slezské univerzitě.

Autoři snímku jsou zmínění Petr Horálek, pracovník opavské univerzity a astrofotograf, a Josef Kujal, člen Astronomické společnosti v Hradci Králové. Pro Horálka je toto již 27. úspěch v NASA, u Kujala je to poprvé – stává se tak dalším Čechem, kterému se to povedlo.

Bohatá hvězdná mozaika

Samotný snímek pořídili na zahradě ubytovacího centra Mirador de Pucon v časných ranních hodinách 16. prosince 2020 v místě s velmi tmavou oblohou.

Aby snímek pořídili, pečlivě nastavili fotografickou montáž a snímali sekvenčně čtyři pole v okolí jižního nebeského pólu na speciálně citlivou zrcadlovku Canon 6D a světelný objektiv Sigma 50 mm. Nasnímané segmenty pak digitálně složili do jedné širokoúhlé mozaiky a matematicky „očistili“ o nežádoucí šum.

Foto: Petr Horálek (FÚ SU v Opavě), Josef Kujal (Astronomická společnost Hradec Králové)

Snímek Galaxie a jižní nebeský pól publikovaný NASA jako snímek dne

„Na snímku je hvězdné okolí jižního nebeského pólu. Hvězdná mozaika pokrývá asi 60 stupňů širokou oblast na jižní obloze, lemovanou jasnými galaxiemi a skvosty jižního nebe. Nahoře jsou vidět hvězdy a mlhoviny podél roviny naší vlastní galaxie Mléčné dráhy. Ve středu nahoře vévodí Jižnímu kříži žlutavý obr Gama Crucis s tmavou oblastí mlhoviny Uhelný pytel pod ramenem kříže vlevo. V galaktické rovině u pravého okraje svítí hvězda Eta Carinae a červená záře Velké mlhoviny v Lodním kýlu. Dole jsou vidět Velké a Malé Magellanovo mračno, samostatné satelitní galaxie naší Mléčné dráhy. Spojnice od hvězdy Gama Crucis přes modrou hvězdu dole v Jižním kříži Alfa Crucis míří k jižnímu nebeskému pólu,” popsali odborníci.

Astronomický snímek dne podle NASA je znovu dílem českého fotografa. Vznikal několik nocí

Astronomický snímek dne NASA (Astronomy Picture Of the Day, zkráceně APOD) je ocenění nejzajímavější astronomické fotografie dne, kterou pro každý den vybírají a následně doplňují osvětným popisem editoři prof. Jerry Bonnell z Michiganské technologické univerzity a prof. Robert Nemiroff z Univerzity v Marylandu, spolupracovníci NASA.

Mottem APODu je „Objevujte vesmír“ a od roku 1995, kdy byl výběr zahájen, se stal jedním z nejuznávanějších svého druhu. Průvodní texty jsou překládány do 23 jazyků včetně češtiny – o kterou se stará od roku 1999 Josef Chlachula z České astronomické společnosti – a na sociálních sítích je APOD sledován stamiliony návštěvníků.

NASA a BBC ocenily česko-slovenský snímek komety. Slovák pro něj riskoval život

Reklama

Související články

Výběr článků