Hlavní obsah

Zašlá sláva Orient Expresu na istanbulském nádraží

Novinky, Vratislav Konečný

Před istanbulským nádražím Sirkeçi je denně trh práce. Desítky chlapů se snaží přesvědčit bosse, aby jim umožnili si vydělat. Za zády mají okna kavárny, kde před lety čekali cestující proslulého rychlíku Orient expres spojujícího Paříž s Konstatinopolí, od roku 1930 přejmenovanou na Istanbul.

Foto: Vratislav Konečný

pracovní trh před nádražím, okna za muži jsou kavárny Orient expres

Článek

Nádražní budova byla otevřena v roce 1890 jako Müşir-Ahmet-Paşa-Station. V orientální slohu se dvěma věžičkami u vchodu a nádherně zachovalým interiérem, samozřejmě mírně zmodernizovaném, působí jako malý zámek. Vlaky odtud stále jezdí, ale slávou a legendami ověnčený Orient Expres tu už neuvidíte.

Nebyl to jediný vlak toho jména, pojmenováno bylo několik luxusních souprav spojujících západní Evropu s Balkánem. Postupně sláva přepychu upadala, až se nakonec stal normálním rychlíkem, jen občas byly vypraveny staré vozy ke speciální jízdě.

Poslední souprava  s označení OE jezdila mezi Vídní a Štrasburkem. Na svou závěrečnou jízdu byl vypraven v roce 2009 z Paříže do Vídně. Poprvé vyjel vlak z Paříže v roce 1883, ale končil v Rumunsku. Pak se trasa začala posunovat, v Konstantinopoli končil na provizorním nádraží v roce 1888. Trasa byl dlouhá 3186 kilometrů a cesta trvala 69 a půl hodiny.

Vlak připomíná kavárna a mosazný zvon

Na nástupišti visí velký mosazný zvon, který ohlašoval příjezd a odjezd vlaku. Nezazvonit si na něj nejde, má nádherný zvuk.

Po levé straně nedaleko pokladen je kavárna Orient expres, istanbulská nostalgie, plná upomínek na slavný Orient. Otevřeno bylo, ale jen proto, že majitel opomenul otočit klíčem. Potichu jsem vlezl dovnitř a rozhlížel se po výzdobě.

Obrazy soupravy, a hlavě filmové plakáty a fotografie už proslulého filmu natočeného podle románu Agathy Christie Vražda v Orient Expresu. Údajně detektivku napsala v místním hotelu Pera. Hercule Poirota hrál Albert Finney. Nechybí tu ani několik spisovatelčiných fotografií, čestná místo má ta s věnováním a podpisem. Také jsou tu fotky slavných, kteří vlakem cestovali.

Moc jsem toho nafotit nestačil, majitel se za mnou vynořil jak džin z lahve. Nekompromisně jsem musel zařadit zpátečku a potupně vycouvat na peron. "Iyi Yolculuklar!" Šťastnou cestu! mi nepopřál.

Z asijské strany Istanbulu odjíždí z nádherného nádraží Haydarpasa Taurus expres. Nádraží stojí na břehu moře a vypadá jako zámek. Vlakem jela za svým manželem do Sýrie i A. Christie, pracoval tu na vykopávkách.

Související témata:

Výběr článků

Načítám