Hlavní obsah

Stavba betlémů má na Orlickoústecku dlouhou tradici

Novinky, Stanislava Dvořáková

K vánočním svátkům na Orlickoústecku patří stavba betlémů, která má v regionu dlouholetou historii. Sahá do 18. století a přetrvává až do dnešních dnů.

Foto: ing.Karel Kábrt

Jedním z nejproslulejších současných tvůrců betlémů je Jiří Knapovský. Jeho práce najdeme u nás i v zahraničí, v muzejních i soukromých sbírkách.

Článek

Tradicí v ústeckých chaloupkách bylo "chození po betlémech". O vánočních svátcích docházelo k vzájemným návštěvám a prohlížení vystavených betlémů nejrůznějších rozměrů, kdy jeden z největších, Mátlův betlém, měl délku 4,2 metru a hloubku 1,2 metru. Do mechu bylo umístěno tisíce figurek. Další zvláštností bylo, zejména v uměleckém betlému Jiřího Knapovského, že se zde objevovaly i postavy obyvatel města.

V současné době staré domečky, v kterých se vždy našlo dostatek místa pro objemné betlémy, postupně ustupují nové výstavbě. Dochází proto k  nahrazovaní malými betlémy různých forem, které nerozlučně doplňují atmosféru vánočního stromečku.

Vzácné umělecké celky jsou uchovány v depozitáři městského muzea - některé pocházejí z 18.století, jiné betlémy jsou ani ne rok staré. Nositelem tradice se stalo vydavatelství a tiskárna OFTIS, které představuje 15 různých provedení.

Tím výčet nekončí. Neméně zajímavý je i překrásný vyšívaný betlém místní firmy umělecké výšivky, dále velký dřevěný vyřezávaný betlém, umístěný v děkanském kostele Nanebevzetí Panny Marie a nakonec adventu to je Živý betlém v přilehlém okolí náměstí, kde se každý může stát jeho účastníkem.

Aby výměnou generací tato typicky orlickoústecká tradice nezanikla, byla v roce 1994 podnikem OFTIS v čele s ředitelem ing. Karlem Kábrtem a Českým sdružením přátel betlémů a jeho předsedou dr. Vladimírem Vaclíkem vyhlášena mezinárodní předvánoční soutěž Vánoce a betlém. Věnována je tvorbě dětí a mládeže a dává jim příležitost výtvarně vyjádřit svůj vztahk Vánocům.

V současné době je pořadatelem Městské muzeum, které vybírá vítěze v průměru z 300 jednotlivců z ČR, SR, Polska a Itálie. Vyhodnocené práce jsou majetkem muzea a ozdobou dalších výstav.

Výběr článků

Načítám