Hlavní obsah

Smrt generála M. R. Štefánika, spoluzakladatele Československa, je dál předmětem spekulací

Novinky, Vratislav Konečný
Aktualizováno

Špatné počasí a nezkušená posádka způsobily leteckou nehodu, při níž 4. května 1919 zahynul spoluzakladatel dnes již neexistujícího Československa generál Milan Rastislav Štefánik (1880-1919). V letech 1918-1919 byl československým ministrem vojenství.

Foto: Vratislav Konečný

Architekt Dušan Jurkovič složil mohylou hold velkému Slovákovi, generálu M. R. Štefánikovi

Článek

Spolu s Tomášem Garriquem Masarykem a Edvardem Benešem byl vůdčí osobností nového státu.

Jeho památce je věnována mohyla na vrchu Bradlo nad silnicí mezi Brezovou pod Bradlom a Košiariskami, odkud slovenský politik, voják a astronom pocházel. Odpočívá tu se dvěma muži posádky letounu, s nímž se zřítili. Třetí je pochován v Itálii.

Tragédie, která dala vznik konspiračním teoriím

Neštěstí se přihodilo u Bratislavy, v místech, kde se nyní nachází mezinárodní letiště. Ihned po nehodě se vyrojila řada teorií, například, že letadlo bylo sestřeleno, nebo že Štefánik, který po pádu chvíli ještě žil, byl zabit.

Italský bombardér Caproni Ca 33 se zřítil při přistání z letu z Campo Udine, odkud se generál vracel do vlasti. Italská vyšetřovací komise dospěla k závěru, že příčinou byla závada na motoru při náhlém prudkém zvýšení tahu. Letounu se nezdařilo první přistání, povrch letiště byl mokrý, proto se pilot vydal na druhé kolo, což mělo mít za následek pád. Spolu s generálem zahynuli tři členové italské posádky.

Jedna z konspirační teorií hovoří o odstranění slovenského politika, aby se nepodílel na vládě, druhá, že letoun sestřelili omylem. Výsostné italské znaky připomínaly maďarské, československé jednotky v té době ještě s Maďary válčily na jižní hranici.

Na oblíbeném generálově místě

Mohylu na Bradle navrhl architekt Dušan Jurkovič jako terasovitou stavbu z bílého travertinu. Jurkovič mohylu navrhl na místě, kam Štefánik rád chodil na procházky, je odtud nádherný výhled na kopaničářský kraj. Odtud také pozoroval noční oblohu.

Návrh na výstavbu předložil v roce 1920, základní kámen položili za přítomnosti generálovy maminky 4. května 1924, ale pro nedostatek peněz se začalo stavět až v červnu 1927, stavbu dokončili 20. září 1928.

Mohyla je obdélníková, 96 krát 62 metrů, dvouterasová, druhá terasa má 45 krát 32 metry, nad tím se tyčí samotná hrobka. V každém rohu stojí 4 obelisky o výšce 12 metrů. Kámen pochází z lomu obce Spišské Vlachy. 

Na náhrobku jsou v pořadí jih-východ-sever-západ umístěné tyto čtyři nápisy:

Čs. minister a generál dr. Milan R. Štefánik 21. júla 1880 4. mája 1919.

Zahynul pádom lietadla dňa 4. mája 1919 pri Bratislave

S ním kráľ. taliansky serg. U. Merlino a sol. G. Aggiunti

Veľkému synovi oslobodený národ československý  

Mohyla je od roku 1968 Národním památníkem, v devadesátých letech prošla rekonstrukcí, moc se o ní bohužel nedbalo.

Každoročně se tu v den generálovy smrti konají slavností shromáždění.  

Výběr článků

Načítám