Článek
Slovácká svatba na Podluží přibližuje návštěvníkovi podobu tradiční svatby na přelomu 19. a 20. století. Výstava je připravena ve spolupráci s obcemi severního Podluží, které poskytly zejména cenné fotografie i vybrané exponáty související s tímto tématem.
Fotografie převážně z počátku 20. století dokumentují obřadní podobu tradičního lidového oděvu. Hromadné fotografie ukazují vzhled a počet účastníků svatby, nebo zajímavé detaily přibližující dobu, kdy tradiční svatba byla na vesnici ještě běžně k vidění.
Návštěvník výstavy se dozví, jak svatba na Podluží vypadala - od příprav a námluv, přes zvaní a samotný průběh svatby včetně „zatahování“ a dalších tradičních zvyků. Oděv svatebčanů bude k vidění nejen na dobových fotografiích, ale také na figurínách.
K přiblížení atmosféry tradiční svatby poslouží zejména dobový popis, který pochází z roku 1896 z pera Josefa Kopeckého, učitele z Lužic. Ten ve své době objasňuje, proč zaznamenal svatbu na Podluží pro další generace takto:
„Účelem je tedy v první řadě povzbuzení Slovákův, aby vždy pevně o svatbách stáli při zvycích, jež po otcích zdědili, které tuto dle možnosti věrně popsány jsou; dále aby ctění čtenářové, jimž osud nedopřál obcovati vzácnému tomu obřadu, nabyli o svatbě slovácké jasné představy…"
Výstava si vypůjčila svůj název právě od knihy Josefa Kopeckého a plní i jeho přání. Napomáhá k tomu, aby návštěvník poznal krásu slováckých zvyků a vážil si jich. Ty pak nezůstanou zapomenuty.
Místo konání: Regionální centrum, Masarykovo náměstí 27, Hodonín
Více info: www.dkhodonin.eu

