Článek
Kniha otevírající nám svět písmen má v naší paměti bezpochyby důležité místo. Na téhle výstavě ale uvidíte mnohem víc - z jakých slabikářů se učily české děti v 18. století, jaké používali žáci třeba ve Švédsku, Itálii, Austrálii či Japonsku. A také, jak vypadal slabikář pro slepce nebo pro žáky hluchoněmé.
Profesor Josef Kubálek se narodil v roce 1876 ve vesnici Svídnice nedaleko Rožďalovic. Byl významným pedagogickým pracovníkem, autorem vědeckých publikací i knih pro děti. A v neposlední řadě – byl výborným učitelem. Věnoval se především problematice vyučování v prvním školním roce, kde byl průkopníkem pokrokových metod. Žil v Praze, v důchodovém věku pak až do své smrti v roce 1968 bydlel ve středočeských Všenorech.
Vladislav Veselý, učitel všenorské základní školy, která jeho zásluhou nese Kubálkovo jméno, o něm říká: „Všichni známe Komenského jako našeho nejvýznamnějšího pedagoga, přitom Kubálkova práce by s ním klidně snesla srovnání. Byl skutečně velkou osobností českého školství. Protože moji prarodiče pocházeli ze Svídnice, sbírám vzpomínky na něj, podle současníků to byl člověk velmi pracovitý, byl také velmi přísný a nesmiřitelný bojovník za své názory.“
Profesor Kubálek shromáždil velkou sbírku slabikářů z českých i z cizích zemí, čítá více než 2000 kusů, nyní uložených v Památníku národního písemnictví.
Na výběr těch nejhezčích a nejzajímavějších se teď rozjeďte do Rožďalovic. Pro porovnání bude přidáno i pár slabikářů novějších. Výstava potrvá až do konce července.
Vernisáž proběhne v Muzeu klasického knihařství v pátek 9. června od 16 hodin. Doprovodí ji vystoupení spolku Budil, který pod taktovkou Hanky Strejčkové uvede Živé obrazy Svídnice. Návštěvníci také budou mít možnost shlédnout krátký dokumentární film o profesoru Kubálkovi, natočený Občanským sdružením Všenory v rámci projektu Živá paměť místa. Výstava vznikla též za podpory obce Dymokury a města Rožďalovice.

Slabikář z roku 1960

Švédský slabikář z roku 1936

Hlavní ulice města míří ke kostelu - vlevo budova muzea