Článek
Historický střed města s téměř pravidelným čtvercovým náměstím s podloubími vytváří charakteristickou kulisu již 86. Staročeské ústecké pouti, konané letos od 12. do 14.srpna.
V minulých letech bylo možné na pouti pochutnat na dobových specialitách a pobavit se na atrakcích od houpaček pro malé i velké a řetízkovém kolotoči. Dnešní uspořádání je poplatné současné době. Z moderních atrakcí jsou nejoblíbenější autíčka, odvážní se rádi svezou na horské dráze či tornádu a nejodvážnější na kamikaze. I nabídka pouťových stánků doznala změn. Dnes si návštěvník kromě tradičních masných výrobků se samozřejmostí pochutnává na řeckém gyrosu, langoších a dokonce i na smažených vietnamských nudlích. Dále najdeme stánky se sladkostmi, popcornem i sladkou vatou, navíc pak se všemožným spotřebním zbožím květinami počínaje a oblečením konče.
K pouťovému veselí pak přispívá před budovou hasičské zbrojnice improvizovaná hasičská hospoda, kde v sobotu od 16 hodin k poslechu i tanci hraje Šedous band a v neděli skupina Trumf.
Kdo nemá rád toto veselí, může využít bohaté nabídky z některých výstav v okolí náměstí. V Hernychově vile je to několik exposic keramiky, grafiky, malbokresby, fotografií, etmologiie i krásné literatury, v Kulturním domě 13.výstava kulturního umění, v Galerii Pod radnicí Ústecký salon 2011 a v areálu bývalé Perly netradiční nová výstava Mish mash.
K ústecké pouti patří i další dvě tradiční akce, a to pouťová zábava v restauraci "U Malinů" a sportovní akce Pouťový turnaj neregistrovaných tenistů.
Déle než čtvrt století je s poutí nerozlučně spjat festival, jehož duchovním otcem a řadu let i organizátorem je ústecký rodák, písničkář Sláva Janoušek. V areálu turistického tábořiště v Cakli v pořadu Janouškovo Ústí vystoupí řada známých skupin a zpěváků. Návštěvníkům je navíc k disposici horolezecká stěna, sportovní nářadí včetně možnosti přenocování pod stanem.