Hlavní obsah

Norimberk, oblíbené město Karla IV., hostí slavný adventní trh 

Novinky, Vratislav Konečný
Aktualizováno

Od pátku před prvním adventem až do Štědrého dne se koná v Norimberku, historické metropoli středních Franků, vánoční trh – Christkindlesmarkt. Je slavný nejen v Německu, ale i po celé Evropě. Novodobá tradice byla vzkříšena v roce 1958.

Foto: Vratislav Konečný

Na Hauptmarktu, vlevo Frauenkirche

Článek

Prodrat se na Hauptmarktu v uličkách mezi stovkami stánku patří ke kouzlu vánoční atmosféry, pokud máte trpělivost a pevné nervy. Ale mám rád, když si tu můžu dát svařák, do pěkného k tomu určenému hrnku, k tomu třeba perník. Nebo dobře propečený brautwurst. Voní to ze všech stran, útočí to jak na nos, tak i na oči.

Zážitek stojí za to, zvláště když stihnete přijít na náměstí v poledne, kdy na průčelí Frauenkirche pod hodinami přijímá na orloji socha císaře Svaté římské Karla IV. hold sedmi kurfirstů.

Otec český i německý

Jde o připomínku volby císaře. Ke Karlovi jsme si vypěstovali vlivem národního vlastenectví vztah jen jako k českému králi, který Němcům nestranil. Moudrý a přemýšlivý panovník v podání Vlastimila Brodského z Noci na Karlštejně, podpořený ódou na pitku s Buškem z Velhartic, je hodně idealizovaný pragmatik, jímž Karel byl. Na jedné straně sběratel ostatků a zakladatel mnoha význačných staveb, na druhé žádný velký demokrat. Věřil, že vládne jménem božím, a jeho slovo bylo svaté. Přitom se téměř neustále svářil s tatíkem Janem Lucemburským.

V Norimberku, kde sídlil, vyhlásil část Zlaté buly. Upravovala volbu říšského krále a stanovovala, že nově zvolený král musí uspořádat první zemský sněm ve městě. To byl skvělý obchodní tah, město prosperovalo. Jezdilo se sem také kvůli obchodu.

Norimberk si ale vybral za svůj i Adolf Hitler, od roku 1933 se zde konaly nacistické sjezdy. Byly tu vyhlášeny i proslulé protižidovské „norimberské zákony“, koncem války byl Norimberk po intenzivním bombardování v troskách, uvažovalo se o jeho srovnání se zemí a postavení města nového.

Nutno připomenout, že s norimberskými Židy se vypořádal i Karel. Židé byli bohatí a panovníci a šlechta si od nich půjčovali. A Otec vlasti potřeboval peníze, investoval, zastavoval, vykupoval. V Norimberku slíbil hodnostářům domy po Židech, „až budou  pobiti.“  A byli, velmi rychle, kromě toho Evropou se valil mor a nejlepší bylo z jeho šíření obvinit Židy. Hauptmarkt a Frauenkirche stojí na pozemcích bývalé židovské čtvrti. Ale o tom jeho syn Václav, který se narodil na norimberském hradě roku 1361, asi neměl povědomost.  

Veletržní město

Norimberk a okolí je jednou z ekonomicky nejsilnějších německých oblastí. Konají se tu také mnohé veletrhy, nejznámějším je Spielwarenmesse, veletrh hraček konaný už od roku 1950, nebo akce zaměřená na chov domácích zvířat.

Nejhezčí pohled na město je z hradu, za hradem uvidíte obrovskou aglomeraci s hlavními kostely svatého Sebalda a Frauenkirche. Velmi zajímavý je dům Albrechta Dürera, vynikajícího grafika. Na náměstí před ním je obří socha zajíce, podle jeho kresby. V muzeu uvidíte použití starých grafických technik.

Když se nezaseknete na trzích, mnohé z toho uvidíte.

Výběr článků

Načítám