Článek
Ale rozhled stojí za to, v údolí vidíte sportovní resort Dolní Morava, tady najdete v létě v zimě dokonalé vyžití. Po hřebenovce je nádherný výhled na Kralický Sněžník a na druhou údolní stranu do Polska. Pod Klepým se setkávají hranice tří úmoří: Severního moře, Baltu a Černého.
Byl tu Josef II., horu měla v oblibě Marianna Oranžská
Hřebenovkou se šlape dobře, po pár kilometrech nenamáhavé chůze v naprostém tichu se dostanete pod Malý Sněžník. Občas zabzučí moucha, cvrlikne pták, zazurčí potok, jinak reklama na ticho. Vrcholek Kralického Sněžníku se blíží. Tím, že tu není žádná chata, tu nepotkáte naštěstí moc turistů. Rozhledna tu stávala již od předminulého století, na německé, nyní polské straně.
Turistika ve velkém se začala provozovat, když hora přešla do vlastnictví princezny Marianny Oranžské, naučná stezka po stopách liberální krasavice vede Jesenickem a polským příhraničím. Ve své době způsobila jeden z největších skandálů ve vysokých kruzích, když se rozvedla se synem císaře a vzala si jeho adjutanta.
Od roku 1912 stála také na české straně turistická chata - Fürst Johann Lichtenstein Schutzhaus neboli Lichtenštejnova chata. Postavil ji Mährisch-Schlesischer Sudetengebirgsverein (Moravskoslezský sudetský horský spolek).
Jak kýchá slon? Jescher!
To jsme ještě patřili pod Rakousko-Uhersko. Chata však začala v šedesátých letech minulého století upadat, nakonec se rozhodlo o její demolici. V roce 1973 ji odstřelili, najdete ještě její základy. Zbyl tu jen slon z roku 1932, postavený nedaleko prameniště Moravy. Horsky zcela nepatřičná figura. Ale protože ho měli ve znaku členové uměleckého spolku Jescher, kteří se tu na chatě scházeli, zůstal po nich chobotnatec, kterého vytesal kameník Foerster ze Zlatých Hor. Jescher je německy zvuk kýchajícího slona.
Občas se tu i někdo nechává oddat, to musejí být manželonadšenci, rvát to sem je dřina. Pro Poláky je Sněžník značně populární, na jejich horské chatě Schronisko Na Śnieżniku to zvláště o Silvestru bývá dosti bujaré.
Na vrcholu stojí trojmezní kámen, stojíte na hranici historických zemí - Čech, Moravy a Polska/druhdy Slezska.
Lanovkou je to lepší
Do údolí můžete sestoupit buď kolem Moravy, krásné jsou kaskádovité vodopády na Strašidelném potoce, k nim musíte udělat malou odbočku, poté sejdete k chatě Vilemínka. Odtud podle silnice až do obce.
Nebo po úbočí Stříbrnické hory přes Slamník ke Sviní hoře a chatě Slaměnce, odtud lanovkou k resortu u hotelu Vista. Na Slaměnce se dobře vaří, na cestu neškodí třeba malinovka s třešní. Nesmíte si ale lihoviny dát moc. Lanovka končí vedle Mamutíkova vodního parku, tady se vyřádí děti, dospělí pak na power funu, obří houpačce Big Swing, nebo na lanovém parku. Dobrá je i bobová dráha. Vista má vynikající vše, ubytování, stravování (doporučuji jehněčí nebo ryby), wellnes, sportovní vyžití.
Sportovní nářadí nabízejí k zapůjčení.