Článek
Ještě není sezóna
V zámeckých komnatách „chutnal básníkům život“, půvabnou „Píšťalku“ tu okouzloval Pavel Kříž jako doktor Šafránek. Krajina na Podbořansku se vlní, zámek se již opírá o vojenský újezd Doupovské vrchy.
Dostanete se k němu po mírném tápání z karlovarské silnice. U Petrohradu odbočíte doleva směr Kryry, poté na Podbořany, nebo se dá jet od Žatce. V Kryrech stojí pozoruhodná Schillerova rozhledna, zdálky vypadá jako raketa. Postavili ji v roce 1906 na místě bývalého hradu Kozihrady.
Na ukazatel krásnodvorského zámku narazíte až v Podbořanech. Pak už je to pár kilometrů. Objekt je jako většina zatím zavřen. Co na tom, že je hezky a lidé výletují, sezóna je na většině objektů dána dubnem.
Černínská chlouba
První zmínky o panství jsou ze 13. století, to tu stály tvrze, mlýny a ves. Po tvrzi přišel koncem 16. století zámek. Rozkvět zažil za Jana Mašťovského z Kolovrat, po bělohorské bitvě objekt začal upadat. Poté ho koupili Černínové z Chudenic, ale zachránil ho až František Josef Černín.
V letech 1720 – 1725 začal architekt F. M. Kaňka s velkými přestavbami, bouralo se, rozšiřovalo, provzdušňovalo. Další z Černínů, Rudolf, dokončil úpravy a od té doby je zámek stavebně téměř netknut.
Interiéry okouzlily režiséra Jiří Menzela, proto zde filmově přepracoval Vančurův román Konec starých časů na vtipný příběh s nostalgickou melancholií 20. let minulého století. Filmařům posloužily pokoje a okolí zámku i v Básnících, také si zahrál v několika pohádkách.
Nekrása zchátralosti
Obrovský pozemek u sídla nechal Černín přeměnit v duchu anglického romantismu na park. Je největší a nejstarší tohoto typu u nás, má rozlohu 100 hektarů. Jeho zlaté časy jsou ale pryč, potřeboval by oživit, omladit. Altánky, Panův templ a čínský pavilon, novogotická rozpadající se kaple s rozhlednou vzpomínají na dobu, kdy zámek hostil J. W. Goetha, kněžnu Zaháňskou, Metternicha, císaře Franze Josefa a řadu dalších Habsburků.
Dlouhá alej je zakončena paloukem s obeliskem připomínající vítězství Rakouska nad Francouzi. Procházka je tu velmi uklidňující, jen chybí voda v systému, který napájel velký vodopád. Jezírko pod čínským pavilonem je dávno prázdné. Vše zchátralé. U rozhledny jsou jamkoviště zdejšího golfového areálu. Při toulkách parkem narazíte na obrovské duby, či jejich torza s vyzděnými dutinami stromů. Jsou monumentální, působivé. Černínové drželi zámek až do nacistické okupace, pak ho obsadili Němci. V roce 1945 byl na základě Benešových dekretů znárodněn. U zámecké brány je malé bistro se zahrádkou na nádvoří, může přijít vhod.
Více na www.krasnydvur.cz/news/krasny-dvur/ rozhledna www.kryry.cz