Článek
"Transport nebyl úplně jednoduchý, ale Nadira ho zvládla velice dobře. Rozměrnou bednu jsme museli přepravit přes půl areálu do zázemí Hala-Bala, kde už na ni čekala zařízená vnitřní ubikace. Díky uvítání v podobě krmení - speciálních granulí, zeleniny, sena a větví stromů - nebyl problém ani s vykládkou. Po pár minutách vyšla z bedny sama," popsala příchod tapíří slečny mluvčí zahrady Romana Bujáčková.
V zoologických zahradách jsou tapíři čabrakoví poměrně vzácnými chovanci a pro zlínskou zahradu jsou v letošním roce snad největší novinkou. Spolu se siamangy, vzácnými primáty z čeledi gibonovitých, obsadí společnou expozici Hala-Bala a podle chovatelů budou moci mimo komfortního zázemí využívat rozlehlý břeh i plochu celého rybníka.
Podle původního plánu měla být expozice pro veřejnost otevřena už na začátku června, dlouhá zima a deštivé jaro ale výstavbu zkomplikovaly, takže slavnostní otevření se posunuje až na 18. srpna.
"Vedle původního rybníka gibonů, který se bude jmenovat expozice Hala-Bala, upravujeme celý prostor rozkládájící se mezi pavilonem slonů, expozicí pand červených a průchozí voliérou supů. Návštěvníci se zde budou pohybovat nejen po nových stezkách, ale také jednosměrně," dodala mluvčí.
Tapír čabrakový
Je savec patřící do řádu lichokopytníků a čeledi tapírovitých. Vyskytuje se v Malajsku a Siamu. Je to býložravec a přežvýkavec, živí se rostlinnou stravou, skládající se z listí nejčastěji zemědělských plodin a bylinných výhonků.Tapíři žijí převážně v menších stádech, občas se však můžeme setkat i s tapírem samotářem.
Dospělí tapíři dorůstají délky až 2,5 m a výšky kolem jednoho metru a jsou největší z existujících druhů tapírů. Jejich největšími nepřáteli v přírodě jsou kočkovité šelmy, pro maso a kůži je ale loví i člověk.
Tapír čabrakový je zařazen v Červené knize ohrožených druhů IUCN, v celé Evropě se pak nachází něco málo přes čtyři desítky jedinců. V České republice je chová pouze ZOO Praha a nyní jsou k vidění ve Zlíně.
