Hlavní obsah

Zelenskyj chtěl jednání bez Putina zrušit. Západ ho přesvědčil, aby to nedělal

1:58
1:58

Poslechněte si tento článek

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj byl připraven čtvrteční mírové rozhovory v Istanbulu zcela zrušit, pokud se ruský prezident Vladimir Putin nedostaví. Západní partneři však nakonec ukrajinského prezidenta přesvědčili, aby jednání i přes neúčast šéfa Kremlu nerušil, napsal s odvoláním na diplomatické zdroje deník The Washington Post (WP).

Foto: X/Volodymyr Zelenskyj

Volodymyr Zelenskyj

Článek

„Zelenskyj v tom neviděl vůbec žádný smysl,“ řekl WP jeden z diplomatů s tím, že západní země na ukrajinského prezidenta naléhaly, aby do Istanbulu vyslal alespoň delegaci včetně šéfa prezidentské kanceláře Andrije Yermaka a ukrajinského ministra zahraničí Andriiho Sybihy.

Steve Witkoff, zvláštní zmocněnec amerického prezidenta Donalda Trumpa, prý nakonec Ukrajince přesvědčil tím, že účast na přímých rozhovorech s Ruskem je výhodná v každém případě. „Pokud by se dostavili oni, a Rusko ne, Moskva by vypadala špatně a nesla by následky. Pokud by se zástupci Ukrajiny i Ruska dostavili, obě strany by se mohly přiblížit k příměří a ukončení války,“ vylíčil směr Witkoffovy argumentace WP.

Rusko na poslední chvíli oznámilo, že na jednání s Ukrajinou vyšle prezidentského poradce Vladimira Medinského (který byl hlavním vyjednavačem už při neúspěšných rozhovorech v roce 2022), náměstka ministra zahraničí Michaila Galuzina a náměstka ministra obrany Alexandra Fomina. Jednání se tak nezúčastní ani nikdo z ruských ministrů, natož Putin, jak žádal Zelenskyj.

Američané vyšlou amerického ministra zahraničí Marka Rubia, zúčastnit by se měl i Witkoff a Trumpův zmocněnec pro Ukrajinu Keith Kellogg. „Vzhledem k tomu, že Trump schůzku mezi Ruskem a Ukrajinou posvětil, evropští lídři nyní čekají, zda z čtvrtečních rozhovorů něco vzejde,“ dodává WP s tím, že evropští diplomaté mají za to, že zatímco dříve Trump dával najevo nespokojenost s Ukrajinou, jejíž neústupnost podle něj bránila konci války (respektive pokračující ruské invaze na Ukrajinu), nyní se terčem jeho frustrace naopak stává Rusko.

Výběr článků

Načítám