Článek
„Vezměte velitele a ostatní zabijte,“ je slyšet na nahrávce, kterou ukrajinští představitelé prezentují jako důkaz, že ruští velitelé přikazují vraždy ukrajinských vojáků, kteří se jim vzdali, a tak porušují mezinárodní zákony. Celkem na ní pokyn k vraždě zní šestkrát, než ruský velitel zavelí k ústupu před ukrajinským dronem a nahrávka končí.
„Zeptejte se, kdo je velitel. Kdo je velitel? Zeptejte se. Zajměte velitele a všechny ostatní zabijte. Udělejte to. Zajměte velitele a ostatní oddělejte. Tak. Vezměte nejvyšší šarži a ostatních se ku*va zbavte!“ řve na své podřízené přes vysílačku na nahrávce ruský velitel.
CNN uvádí, že nahrávka podle všeho odpovídá záběrům vraždy zajatých Ukrajinců v Záporoží, ke které mělo dojít loni v listopadu. Ty ukazují šest vojáků ležících tváří k zemi, z nichž aspoň dva byli zastřeleni z bezprostřední vzdálenosti. Dalšího vojáka Rusové odvedli pryč. Záběry odpovídají satelitním snímkům vesnice Novodarivka.
Po střelbě natočené dronem se velitel na nahrávce opakovaně ptá, jestli už byli zajatci postříleni. „Ty zku*vený ostatní jsme zabili,“ dostane se mu nakonec odpovědi.
Tento případ v současnosti vyšetřuje ukrajinská prokuratura a zdroj obeznámený s průběhem vyšetřování potvrdil, že mezi důkazními materiály v případu je i nahrávka, která se dostala do rukou CNN. Ačkoliv se pravost nahrávky nepodařilo nezávisle ověřit, podle forenzního experta Roberta Mahera nenese známky manipulace.
Přední vyšetřovatel OSN Morris Tidball-Binz uvedl, že je nahrávka konzistentní s dalšími případy, kdy ruské síly údajně povraždily vzdávající se Ukrajince. Podobné incidenty dále nazval „vážným porušením“ mezinárodního zákona a dodal, že tyto vraždy podle něj mohly být autorizovány jen nejvyššími ruskými představiteli. „Bez příkazů, nebo aspoň souhlasu nejvyšších vojenských velitelů, což je v Rusku prezident, by se jich nedělo tolik a tak často,“ řekl Tidball-Binz.
Podle Služby bezpečnosti Ukrajiny (SBU) je za listopadové vraždy zodpovědná jednotka 394. motostřeleckého regimentu, která je ve stejné oblasti spojována ještě s jedním podobným případem. Konkrétně jde o případ zajatého ukrajinského vojáka, jemuž byla useknuta hlava, z čehož již Ukrajinci ruské velitele v nepřítomnosti obžalovali.
Celkem kancelář ukrajinského generálního prokurátora dosud od začátku války zahájila 75 trestních vyšetřování spojených s údajnými vraždami 268 zajatých Ukrajinců. Jen za první čtyři měsíce tohoto roku Ukrajinci zaznamenali dvacet případů, při nichž bylo dohromady zavražděno 51 vojáků.
Ačkoliv Ukrajina zatím nezískala písemné rozkazy, které by potvrdily, že vraždění zajatců schvaluje i nejvyšší ruské velení, hlavní vyšetřovatel válečných zločinů Jurij Bělousov připomněl, že ruský prezident Vladimir Putin v březnu veřejně prohlásil, že se má s ukrajinskými vojáky zajatými v Kurské oblasti zacházet jako s teroristy. „Každý ví, jak Putin zachází s lidmi, které nazývají teroristy. Takže to bereme v podstatě jako synonymum k příkazu k popravě,“ řekl Bělousov.
Ruské ministerstvo obrany se k nahrávce obdržené CNN nevyjádřilo, ale ruští představitelé v minulosti vždy popřeli, že by se ruští vojáci dopouštěli válečných zločinů, a trvali na tom, že Rusko s válečnými zajatci zachází v souladu s mezinárodními zákony.
Praktický důvod vražd
Šéf ukrajinského Koordinačního velitelství pro zacházení s válečnými zajatci Bohdan Ochrimenko se domnívá, že vraždění zajatých Ukrajinců by pro ruské síly mohlo mít i praktický důvod. Vyhnou se tak totiž logistickým problémům spojeným s jejich zajetím. „Z jejich pohledu to komplikuje armádní logistiku. Ruské velitelství učinilo jednoduché rozhodnutí… střílet zajatce,“ uvedl Ochrimenko.
Ačkoliv mezi příčinami vražd zajatých Ukrajinců je i kulturní nenávist vůči ruským nepřátelům, podle ukrajinských představitelů mají mít i psychologické dopady na ukrajinské síly. Rusové podle Ochrimenka zveřejňují videa usekávání hlav ukrajinských vojáků a jejich kastrací, aby ovlivnili ukrajinskou morálku.
Ukrajina naopak posílila výcvik personálu, který má na starosti zacházení se zajatými Rusy, aby se ujistila, že zůstanou v bezpečí a budoucí výměny vězňů mezi oběma stranami tak nebudou ohroženy. „Násilí přináší další násilí,“ zdůvodnil tento krok Ochrimenko.