Hlavní obsah

USA dodají Ukrajincům experimentální zbraň

6. 4. 2023, 17:18

USA dodají v rámci posledního balíku vojenské pomoci Ukrajině i laserem naváděné rakety, které by měly pomoci chránit ukrajinskou infrastrukturu před íránskými drony. Specializovanému webu Defense One to potvrdila společnost SAIC, která tyto systémy vyrábí.

Foto: BAE Systems

Odpálení rakety APKWS z pozemního odpalovacího zařízení

Článek

Jako součást balíku pomoci je uvedena řada prostředků protivzdušné obrany (PVO) včetně tří sledovacích radarů, raket pro pokročilý systém NASAMS, munice pro protiletecké rychlopalné kanony ráže 23 a 30 mm, devět aut s 30mm kanony určenými právě k ničení dronů nebo 10 mobilních protidronových laserem naváděných systémů (10 mobile c-UAS laser-guided rocket systems).

V lednu americká armáda v rámci soutěže porovnávala systémy, které by se mohly použít k ničení íránských dronů Šáhid-136. Soutěže se účastnila i společnost SAIC, jejíž zástupce Defense One potvrdil, že deset jejích systémů jde na Ukrajinu.

Armáda ani další účastník soutěže, Invariant System, nepotvrdili, že se testování týkalo zbraní protivzdušné obrany určených pro Ukrajinu, ale jinak nerozporovali vyjádření SAIC.

Putin marně čekal na potlesk. V sále zavládlo naprosté ticho

Z dokumentů poskytnutých armádou je patrné, že mělo jít o zbraně určené právě proti íránským dronům, protože mělo jít o drony s váhou přes 25 kilogramů. Šáhidy váží cca 200 kg. V podmínkách bylo dále uvedeno, že vybraná zbraň musí být připravena k dodání partnerským zemím během 30 až 90 dnů.

Zbraň lze považovat za experimentální, protože neprošla klasickými zkouškami pro zařazení do výzbroje armády.

Upravený systém ráže 70 mm

SAIC při lednových testech použila rakety APKWS společnosti BAE Systems ráže 70 mm. Když představitel Pentagonu popisoval nový balík pomoci, řekl podle webu EurAsia Times, že USA dodají na Ukrajinu laserem naváděný raketový systém, který „umožní Ukrajině vypalovat přesné rakety z mobilních systémů“. Dodal, že využívá „pokročilé, přesné střely APKWS, laserem to naváděnou munici“.

Tyto střely jsou opravené rakety Hydra 70. Původně byly vyvíjeny pro helikoptéry AH-64 Apache, AH-1 Cobra a UH-60 jako protizemní, americké letectvo USAF je však testovalo i k použití jako střely vzduch-vzduch na závěsnících stíhaček F-16 a námořnictvo je testovalo na letadle F/A-18.

Protože jedna střela ze systému SAIC stojí 30 tisíc dolarů, patří k nejlevnějším raketám země-vzduch na Ukrajině. Cena americké ruční protiletadlové střely FIM-92 Stinger se uvádí mezi 38 000 a 80 000 dolary za kus, některé zdroje ale uvádějí i cenu přes 120 000 dolarů.

Součástí dodaného systému má být také držák kulometu M240 a elektronický systém pro boj s drony, který umí převzít kontrolu nad komerčními drony včetně těch od společnosti DJI, jejichž komunikace není šifrovaná. Drony od DJI hojně využívají obě strany.

Podle vysokého amerického představitele jsou tyto systémy a 30mm rychlopalné kanony určené právě pro ničení Šáhidů. ČR proti nim dodala těžké kulomety namontované na terénních pick-upech.

Ukrajina chystá masivní protiútok v Záporoží, varuje kolaborant Rusko

Reklama

Výběr článků