Hlavní obsah

Ukrajina si připomíná výročí nezávislosti, obává se ruských náletů a střel

24. 8. 2022, 6:00 – Kyjev

Ukrajina si ve středu připomíná výročí své nezávislosti, úřady ale v obavě ze zesílení ruských útoků a náletů zakázaly hromadné akce. Namísto tradiční vojenské přehlídky se v centru Kyjeva koná výstava zničené ruské vojenské techniky. Kromě Dne nezávislosti připadá na dnešek ještě jedno výročí – před půl rokem, 24. února, začala ruská vojska invazi na Ukrajinu.

Foto: ČTK/AP

Rusové ostřelují Ukrajinu z raketometů Uragan .

Článek

Největší nebezpečí tkví v ostřelování ukrajinských měst několika raketami či střelami s plochou dráhou letu o svátečním dni v podvečerních hodinách, kdy se lidé vyskytují ve větším množství na jednom místě, varoval podle agentury Unian v televizi plukovník Oleh Ždanov.

Na úder v podobě odpálení desítek raket na jediný cíl ruské armádě už sotva stačí munice, ale může odpálit na jednotlivá města dvě a více střel, odhadl vojenský expert.

Mychajlo Podoljak z prezidentské kanceláře dodal, že v ohrožení je především Kyjev.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj před pár dny odhadl, že ruské jednotky během půl roku války odpálily proti Ukrajině přibližně 3500 střel – a případy ostřelování ruskými děly a raketomety jsou tak četné, že je prostě není ani možné spočítat.

Varování Američanů i rozvědky

Před hrozbou masivních útoků na státní instituce na Ukrajině varovalo i americké velvyslanectví, které znovu vyzvalo všechny americké občany, aby neprodleně opustili zemi. Zelenskyj prohlásil, že Ukrajina je na útoky připravena a je schopna na ně Rusku odpovědět silným úderem.

Doněck kvůli masivnímu ostřelování zrušil oslavy, Sevastopol hlásí útoky dronů

„Budou do nás bít – a dostanou odpověď, silnou odpověď. Každým dnem tato odpověď bude sílit. Bude stále silnější a silnější,“ řekl Zelenskyj během úterní tiskové konference se svým polským protějškem Andrzejem Dudou. Prezident podle médií uvedl, že jej ukrajinská rozvědka a zahraniční partneři informovali ohledně ruských plánů a že o svátečním dnu hrozí zvýšený počet ostřelování a náletů. Toto nebezpečí ale podle Zelenského hrozí každý den války Ruska proti Ukrajině.

„Pro mne jako prezidenta – a jsem přesvědčen, že i pro každého Ukrajince – je stejné, zda je ohrožen Kyjev, Černihiv, či Donbas. Všude tam žijí Ukrajinci. I v Charkově, v Záporoží. Odpověď bude a bude i z těchto měst,“ dodal Zelenskyj podle listu Ukrajinska pravda.

Reklama

Výběr článků