Hlavní obsah

„Takovou spodinu já nepovezu.“ Ukrajinská uprchlice si v Praze vyslechla urážky od řidiče autobusu

29. 4. 2022, 6:51 – Praha

Negativní zkušenost s městskou hromadnou dopravou si v průběhu svého pobytu v Praze zažila ukrajinská uprchlice Darja T. Při pokusu nastoupit do příměstského autobusu si vyslechla takovou smršť vulgarit, až se z toho rozplakala. Nakonec jí řidič dovolil nastoupit, ale schválně nezastavil na zástavce, kam potřebovala, sdělila žena Novinkám. Dopravce se za chování řidiče omluvil, o případ už se nicméně zajímá policie.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Darja opustila svoji válkou zmítanou zem 21. března. Nejprve odcestovala do Budapešti, kde přestoupila na vlak do Prahy. Vyslyšela nabídku kamarádky z Česka, která jí v hlavním městě nabídla na přechodnou dobu ubytování zdarma. Ukrajinka si totiž mezitím sehnala práci v Londýně, a tudíž několik týdnů čekala, než jí bude vyřízeno vízum.

Takovou špínu já nepovezu. Vrať se chcípnout na Ukrajinu, ty spodino
Údajná urážka řidiče autobusu

K incidentu došlo 28. března okolo 17:40, kdy se v pražských Kobylisích pokusila nastoupit do příměstského autobusu směr Zdiby. Měla namířeno na večeři s přáteli, kteří ji informovali, že po předložení ukrajinského pasu má nárok na dopravu zdarma. Zapotřebí je však razítko, které dokazuje, že dotyčný ze země uprchl až po invazi ruských vojsk.

Kdo jsou ukrajinští uprchlíci v Česku? Ženy a děti, ukazují data

Domácí

„Ukázala jsem řidiči pas, ale on to razítko nemohl najít. Mluvila jsem s ním anglicky, ale on mi pořád v plynulé ruštině říkal: ‚Jsi Ukrajinka, vím, že umíš rusky, tak mluv rusky‘,“ popsala Novinkám začátek konfliktu Darja.

„Takovou špínu já nepovezu. Vrať se chcípnout na Ukrajinu, ty spodino,“ měl jí řidič autobusu říct. Razítko však po chvíli nalistovala a do autobusu tak byla vpuštěna.

„Byla jsem z toho rozrušená, nechápala jsem, co se děje, vždyť jsem neudělala nic špatně,“ popsala Novinkám. Když se autobus blížil k zastávce Prunéřovská, kde Darja chtěla vystoupit, řidič prý řekl: „Zastavím, až budu chtít,“ a jel dále. Po celou cestu, asi 15 minut, ji prý soustavně častoval vulgaritami, jako například, aby nešířila „své nechutné geny po Evropě“.

Řidič autobusu u Zvolenu spílal Ukrajinkám

Zahraniční

Řidič měl rovněž ukrajinské kořeny

V autobuse se jí prý nikdo ze spolucestujících nezastal. Když nakonec vystoupila, sesypala se a na místě rozplakala. Jak Novinky zjistily, na Pražskou integrovanou dopravu (PID) dorazily den poté, 29. března, dvě stížnosti na řidičovo chování. Na ty přišla odpověď až po měsíci, kdy se na okolnosti incidentu zeptaly Novinky pražského náměstka pro dopravu Adama Scheinherra (Praha Sobě).

„Jednalo se o řidiče ukrajinského původu ze společnosti ČSAD Střední Čechy. Situaci začal dopravce okamžitě řešit. Takové události se nesmí stávat v autobusech Pražské integrované dopravy,“ sdělil Novinkám Scheinherr.

Nepřišli jsme krást koně, říká ukrajinská Romka

Stalo se

Na skutečnost, že je řidič rovněž Ukrajinec, poukázala PID i v odpovědi, kterou zaslala oběma stěžujícím a kterou má redakce Novinek k dispozici. Sporu podle dopravce předcházela vulgární poznámka Darji směrem k řidiči, který ji požádal o strpení. „Lze pouze těžko předpokládat, že by k takovému jednání přistoupil bez jakékoli pohnutky,“ stojí v odpovědi. Za řidičovu neprofesionalitu se PID nicméně omluvila.

O případ se v pátek po vydání článku začala zajímat i kriminální policie.

„Někteří lidé mají pocit, že k vám a do dalších zemí prcháme za lepším. Přitom já nic zadarmo nepotřebuji. Okamžitě jsem se přihlásila o práci, nabídek jsem měla několik, mohla jsem si vybírat. V Praze jsem jen čekala na vyřízení víza do Anglie,“ řekla Novinkám Darja.

Na maturitní obory SŠ se z ukrajinských uprchlíků hlásí zatím spíše jednotlivci

Věda a školy

Podle jejích slov se nejednalo o jedinou negativní zkušenost. Podobně nepříjemné komentáře si po předložení ukrajinského pasu zažila i při odjezdu z České republiky, ve vlaku do Francie, odkud nakonec odcestovala do Londýna, kde nyní žije. Práci si našla v oboru, jakožto kvalifikovaná someliérka se bude zabývat vinařskou turistikou.

Reklama

Výběr článků